Kara liste, bankalara kredi veya kredi kartı borcunu ödemeyen ve yasal takip sürecine takılmış olanların oluşturduğu listeye verilen isimdir. Merkez Bankası Kara Liste’de yasal takibe takılmış her kişi yer almaktadır ve kara listeye girenlerin tekrardan bankacılık faaliyetlerinden yararlanması çok zordur.

Kara Liste 2019

Kara liste için 2018 yılında bir af gelmişti. Aynı affın 2019 yılında da gelip gelmeyeceği noktasında net bir bilgi yok. Bu hususta tahmin yürütmek anlamsız olacak ve boş yere umut veya umutsuzluk yaratacaktır. Bu yüzden herhangi bir tahminimiz de yok. Kara Listeye 2019 yılı içerisinde dahil olanlar veya daha önceden girmiş olanlar bankacılık faaliyetlerinden yararlanamazlar. Kara listeden çıktıkları an itibarıyla kredi notunu da yükseltirlerse ancak o şekilde fayda sağlayabilirler.

Merkez Bankası Kara Liste Nedir

Banka müşterileri, herhangi bir ihtiyaç sebebiyle bankadan almış oldukları krediler, kredi kartları ya da ek hesap gibi nakit yerini dolduran bankacılık ürünlerinde mevcut olarak bulunan borcunu kanunlarda yer alan 90 günlük süre içerisinde ödemediği takdirde Merkez Bankası tarafınca direkt olarak kayıtlara geçer. Kara liste olarak adlandıırlan söz konusu kayıt grubu, finansal işlemlerden dolayı birtakım sıkıntılar yaşamış kişilerin herhangi bir bankayla işlem yapamayacağı anlamına gelmektedir.

İdari takip sürecinin başlamasıyla birlikte direkt olarak kara liste süreci de aktif olarak başlamaktadır. Kullanılan ek hesap, kredi kartı ya da kredi ürünlerinden herhangi biri 90 gün boyunca ödenmezse, ek olarak 7 gün daha son uyarı zamanı verilir. Bu süre içerisinde de ödenmezse yasal takip süreci başlar ve kara listeye kişi dahil olur.

Banka Kara Liste Sorgulama 2019

Banka hizmetlerinden ek hesap, kredi ya da kredi kartı kullanımıyla doğru orantılı olarak borcu bulunan müşterilerin mevcut borçlarını herhangi bir şekilde ödeyemediği durumlarda Merkez Bankası kara listeye alınacağını iletmiştik.

Peki Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

Banka kara liste sorgulama işlemini  Merkez Bankası’na verecek olduğunuz bir dilekçeyle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Yine banka şubelerinde de bu işlem için müşterilere hizmet verilmektedir.
Öncelikle kara listede olup olmadığınızı öğrenmenin birden çok yolu olduğunu söyleyelim. Mesela kara listede olup olmadığınızı bir banka başvurusu yaparak anlayabilirsiniz. Başvurunuz ön onaya bile düşmeden anında reddedilecektir. Eğer kara listede olduğunuzdan şüphe duyuyorsanız en yakın bankaya giderek banka çalışanları ile görüşebilir, kredi notunuzu ve kredi sicilinizin durumunu öğrenebilirsiniz.

Banka çalışanı sizin kara listede olup olmadığınızı da görecektir. Öğrenmenin en basit ve ücretsiz yolu da budur. Bir diğer yöntem ise kredi notlarımızın kayıt altına alındığı ve tüm bankalar ile paylaşıldığı sistem olan Findeks sistemidir. Findeks sistemi ile kara liste sorgulama: Eğer ki kredi kartı kullanıyorsanız 8 TL‘lik bir ödeme ile findeks.com üzerinden bankalar ile olan 5 yıllık geçmişinizi sorgulayabilirsiniz. Bankalardaki son 5 yıllık imajınızı findeks sayesinde öğrenebilir ve ücretsiz kara liste sorgulama yöntemlerinden birine başvurabilirsiniz. Aynı zamanda bu işlem sayesinde kredi notunuzu da öğrenebilirsiniz.