$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Banka Kara Liste Sorgulama – Kara Liste 2019

  • 23.01.2019
Banka Kara Liste Sorgulama – Kara Liste 2019

Kara liste, bankalara kredi veya kredi kartı borcunu ödemeyen ve yasal takip sürecine takılmış olanların oluşturduğu listeye verilen isimdir. Merkez Bankası Kara Liste’de yasal takibe takılmış her kişi yer almaktadır ve kara listeye girenlerin tekrardan bankacılık faaliyetlerinden yararlanması çok zordur.

Kara Liste 2019

Kara liste için 2018 yılında bir af gelmişti. Aynı affın 2019 yılında da gelip gelmeyeceği noktasında net bir bilgi yok. Bu hususta tahmin yürütmek anlamsız olacak ve boş yere umut veya umutsuzluk yaratacaktır. Bu yüzden herhangi bir tahminimiz de yok. Kara Listeye 2019 yılı içerisinde dahil olanlar veya daha önceden girmiş olanlar bankacılık faaliyetlerinden yararlanamazlar. Kara listeden çıktıkları an itibarıyla kredi notunu da yükseltirlerse ancak o şekilde fayda sağlayabilirler.

Merkez Bankası Kara Liste Nedir

Banka müşterileri, herhangi bir ihtiyaç sebebiyle bankadan almış oldukları krediler, kredi kartları ya da ek hesap gibi nakit yerini dolduran bankacılık ürünlerinde mevcut olarak bulunan borcunu kanunlarda yer alan 90 günlük süre içerisinde ödemediği takdirde Merkez Bankası tarafınca direkt olarak kayıtlara geçer. Kara liste olarak adlandıırlan söz konusu kayıt grubu, finansal işlemlerden dolayı birtakım sıkıntılar yaşamış kişilerin herhangi bir bankayla işlem yapamayacağı anlamına gelmektedir.

İdari takip sürecinin başlamasıyla birlikte direkt olarak kara liste süreci de aktif olarak başlamaktadır. Kullanılan ek hesap, kredi kartı ya da kredi ürünlerinden herhangi biri 90 gün boyunca ödenmezse, ek olarak 7 gün daha son uyarı zamanı verilir. Bu süre içerisinde de ödenmezse yasal takip süreci başlar ve kara listeye kişi dahil olur.

Banka Kara Liste Sorgulama 2019

Banka hizmetlerinden ek hesap, kredi ya da kredi kartı kullanımıyla doğru orantılı olarak borcu bulunan müşterilerin mevcut borçlarını herhangi bir şekilde ödeyemediği durumlarda Merkez Bankası kara listeye alınacağını iletmiştik.

Peki Merkez Bankası kara liste sorgulama işlemi nasıl yapılmaktadır?

Banka kara liste sorgulama işlemini  Merkez Bankası’na verecek olduğunuz bir dilekçeyle birlikte gerçekleştirebilirsiniz. Yine banka şubelerinde de bu işlem için müşterilere hizmet verilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.