Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından girişimcilere 15.000 TL faizsiz kredi desteği sağlanıyor. Bu sayede vatandaşların farklı alanlarda ekonomiye katkıda bulunabilmeleri, gelir elde edebilmeleri sağlanacak.

Kadınlara 15.000 TL Destek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın kadın girişimcilere özel olarak sağladığı 15.000 TL kredi desteğinden fayda elde etmek isteyenlerin, bazı şartları yerine getirmeleri gerekiyor. Bu şartlardan en başı “herhangi bir kredi kuruluşundan kredi almamak” olarak kendini gösterirken; diğer şartlar ise aşağıdaki gibi sıralanıyor:

  • Aktif Esnaf Olmamak
  • İlgili Alanda Bilgi / Birikim ve Teknik Detay Sahibi Olmak
  • SGK Kaydı Bulunmamak
  • Aylık Gelir Bulunmaması

Hangi Alanlarda Alınıyor?

Bakanlığın kadın girişimcilere özel olarak sunduğu söz konusu 15.000 TL faizsiz kredi desteğiyle, kredinin 2 yıl boyunca geri ödemesi yapılmıyor. Bunun yanı sıra verilen 15.000 TL, 6 yıl boyunca faizsiz olarak eşit taksitler halinde ödenebiliyor. Aynı zamanda kırsalda meyvecilik projeleri yapmak isteyenlerin geri ödeme süresi 11 yıl oluyor. Eğer yapılan girişim başarılı olursa , bakanlık 11 yıllık kredi taksidini hibe ediyor. Yani kredi çeken girişimciden tahsil etmiyor.

Başarılıdan kasıt ise, işyerinde en az 2 kadına istihdam sağlamak ve ödemeleri düzenli yapmak olarak kendini gösteriyor.