2020 yılına yönelik asgari ücretin net 2.324 TL olarak belirlenmesinin hemen sonrasında; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan asgari ücretle ilgili olarak yeni bir açıklama geldi. Zehra Zümrüt Selçuk; işçi temsilcisi olan Türk – İş ve işveren temsilcisi olarak TİSK’i konu alarak, 2020 yılının sonunda; 2021 yılı asgari ücreti belirlenirken her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşma yapılacağının altını çizdi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda Yaşananlar

2020 yılına yönelik asgari ücretin belirleneceği görüşmelerde işçi temsilcisi olan Türk – İş 2020 asgari ücretinin en az 2.578 TL olması gerektiğini, daha düşük miktarlar için masaya oturmayacaklarını aktarmıştı.

Türk – İş bu rakamdan aşağısının asla tartışılmayacağını ve böyle bir pazarlık olmayacağını söyleyerek tüm işçileri umutlandırmıştı .Fakat işveren temsilcisi olan TİSK, bu rakamın fazla olduğunu ifade etmişti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından alınan kararla birlikte gelecek yılın asgari ücreti net 2.324 TL olarak belirlenmişti. Fakat işçi temsilcisi olan Türk – İş’in Genel Sekreteri Nazmi Irgat, söz konusu asgari ücret tutarının oldukça yetersiz olduğunu ifade etmişti.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk asgari ücreti açıkladığı anda canlı yayında salonu terk eden Irgat, bu vesileyle kara muhalefet yapmıştı. Yani 2020 yılı asgari ücreti belirlenirken, komisyonda 5 kişilik gruba sahip olan Türk – İş’in oyu yetersiz kalmış ve ortak anlaşmaya varılamamıştı.