İçişler Bakanı Süleyman Soylu, bu hafta kamuoyun da oluşan sokağa çıkma kısıtlaması hakkında açıklamalarda bulundu Bakan Soylu, “Sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Ülkemiz de korona virüs salgınının kontrol altına aldığı gerekçesi ile 1 Haziran itibari ile kontrollü normalleşme süreci başladı. Geçtiğimiz haftalarda nihayet ülkemizde günlük vaka sayısı 1000 kişinin altına düşmüştü ve birazda olsa bu haber karşısında sevinerek derin bir nefes almıştık. Kurban Bayramı tatilini geride bıraktık, bu süreç itibari ile halkımızın bir çok kısmı Güney’e tatil köylerine akın etti. Bugün geldiğimiz nokta da ise vaka sayıları maalesef günlük 1000 kişinin üzerine çıkara bize bazı sinyaller verdi, bu süreçte maske ve sosyal mesafe kurallarına uymamız toplum sağlığı için çok kritik. Bu vaka artışı sebebi ile elbette vatandaşta yeni bir sokağa çıkma kısıtlaması olabilir mi sorusu oluştu, Bakan Soylu tüm bunlara cevap veren bir açıklamada bulundu.

“Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme var.”

İçişleri Bakanı Soylu, Türkiye genelinde yapılan koronavirüs denetimleri hakkında konuştu. Soylu, “Dünyada ikinci dalganın geldiği noktasında bir değerlendirme var. Aynı durumla biz de karşılaşmayalım. Kendi kontrolümüzü kendimiz yapalım” dedi. Kontrol yapılacağı haberinin önceden bildirilmesine yönelik eleştirileri yanıtlayan Soylu, “Terör operasyonu yapmıyoruz. Hep beraber bilinçli olmayı ortaya koymaya çalışıyoruz. Vatandaşa tuzak kurup ceza verme anlayışı içinde değiliz” ifadelerini kullandı. Bakan Soylu, cumartesi ve pazar günleri düğün ve nişan organizasyonlarına yönelik denetimler yapılacağını da söyledi. Soylu, “Sokağa çıkma yasağı ilan edileceğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor” dedi.