Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk canlı yayında eğitim hakkında açıklamasında 4 Ocak itibarıyla okulların başlaması konusunda salgının düşüş eğiliminde olduğunu ancak bunun yeterli bir durum olmadığını belirterek 4 ocağı iyimser bir tahmin olarak değerlendirdi ve esnek bir şekilde davranmayı seçiyor olduklarını söyledi.

Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? (Bakan Selçuk'tan açıklama)

Canlı yayın üzerinden açıklamalarda bulunan Eğitim Bakanı Ziya Selçuk gazetecilerin tüm sorularına yanıt verdi. 2019 Uluslararası matematik ve fen bilimleri araştırması kapsamında değerlendirmelerde bulunan bakan Selçuk müfredat yaklaşımı sergilendiğini belirtti.

Türkiye Sıçrama Dönemine Geçti

Matematik ve fen alanlarında ölçek orta noktası olarak belirlenmiş sabit başarı ölçüsünün Türkiye sonuçlarına göre 500 puanın üzerine çıkmanın Türkiye için bir sıçrama olarak nitelendirdi.

Sonuçlar ile ilgili tahmin yapan birçok kişinin böyle bir şeyin olamayacağını düşündüğünü söyleyen Selçuk, böyle bir sonuç almalarının oldukça mutlu olmalarına neden olduğunu belirtti.

Aynı zamanda emeği geçen herkese teşekkürlerini ileten Selçuk, eğitim sisteminin artık bir ivme kazanmış olduğunu ve bunun mutluluk verici bir durum olduğunu aktardı.

Okullar ne zaman açılacak, hangi sınıflar okula başlayacak? İşte 2020-2021  Eğitim yılı başlangıç tarihi... - Güncel Haberler Milliyet

Türkiye’nin azmettiği takdirde daha iyisine ulaşabileceğini söyleyen bakan Ziya Selçuk çalışmaları sistematik bir şekilde yürüttüklerini ve ciddi bir artış görüldüğünü aktardı. Diğer ülkelerin sıralaması göz önüne alındığında Türkiye’nin ne kadar ivme kazandığının görüneceğini aktardı.

Okuduğunu anlama konusuna da dikkat çeken bakan Selçuk okuduğunu anlama ortalamasının da artırılması için çalışmalar yürütüldüğünü belirterek dinleme, konuşma, yazma, okuma alanlarında eğitim sisteminin altyapısını bu becerilere göre kurduklarını söyledi.

Orta ve Uzun Vadeli Planlamalar Yapılıyor

LGS ve YKS sınavlarına ilişkin sorulara da yanıt veren Ziya Selçuk açıklamasında çalışmaların öğretmen görüşleri ve bilimsel heyet çalışmaları kapsamında yürütüldüğünü belirterek eğitim sistemi hakkında uzun vadeli ve orta vadeli hedefleri dikkate aldıklarını söyledi.

Sınavlar hakkında konuşmasına devam eden Ziya Selçuk son sınıf öğrencilerini üniversite sınavı öncesinde hep rapor aldıklarını ve evde kalmayı tercih ettiklerini söyleyerek bu sene öğretmenlerle buluşmanın sıkıntılı bir süreç olduğunu da değinerek kaynak konusuna önem verdiklerini, akademik destek yazılımı ve televizyonlarda her konunun işlendiğini belirterek öğrencilerin tüm konulardan sorumlu olduğunu açıkladı.