Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bayramdan önce ekonomik destek sağlanması adına engelli ve yaşlı vatandaşların evde bakım aylığı ve engelli aylıklarının hesaplarına Bayramdan Önce yatacağını bildirdi.

Dini bayramlar artık Türk halkı ile özdeşmiş ve toplumun her kesimi tarafından kutlanan ve ibadet olarak yerine getirilen bir geleneğe dönüştü. Vatandaşların ibadetini yerine getirebilmesi ya da bayram süresince bir ekonomik darlık yaşamaması adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aldığı karar ile yaşlı vatandaşların evde bakım aylığı ve engelli aylıklarının bayram öncesin de hesaplara yatıracağını duyurdu.

“5’i ila 9’u arasında ödeniyordu”

Bakan Selçuk, bu yıl Kurban Bayramının 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerine denk gelmesi nedeniyle evde bakım aylığı ile yaşlı ve engelli aylıklarının ödeme tarihlerini öne çektiklerini söyledi. Bakan Selçuk, yaşlı ve engelli aylıklarının peşin olarak her ayın 5’i ila 9’u arasında ödendiğini hatırlatarak, “Bu yıl mübarek Kurban Bayramı vesilesiyle Ağustos ayı ödemelerini öne çektik. Herkes için tek bir günde, 29 Temmuz’da ödemeleri yapacağız” dedi. Bakan Selçuk, evde bakım ödemelerinin de 29 Temmuz’da yapılacağını dile getirdi.

1,4 Milyon Vatandaş Bu Ödemeden Yararlanacak

Türkiye Avrupa Birliği kriterlerini tamamlama sürecinde sosyal devlet yapısını tam olarak oturtmaya başlamış ve sosyal yarımların gerekli kişilere ulaştığı işleyen bir sistem kurmuştu, bu halen devam ediyor.

Bakan Selçuk, Ağustos ayı engelli ve yaşlı aylıklarından 768 bin yaşlı, 636 bin engelli olmak üzere toplam 1,4 milyon vatandaşın faydalanacağını belirterek, “2022 sayılı Kanun kapsamındaki aylıklara ilişkin 2019 yılında vatandaşlarımıza yaklaşık 10 milyar TL ödeme gerçekleştirdik. Bu yıl bu tutarın yaklaşık 12 milyar TL’ye ulaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.