Türkiye’de kayıtlı çalışan vatandaşın yüzde 40’ın dan fazlası asgari ücretle çalışmakta hal böyle olunca asgari ücrette yaşanacak değişiklik ve zamlar milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor ve milyonlarca vatandaş asgari ücrete gelecek zam haberini bekliyor. Ayrıca asgari ücrete gelen zam ile birlikte asgari ücretten fazla maaş alan vatandaşlarda iş verenlerinden zam talep edebiliyor ve olumlu dönüş alabiliyorlar. Bugün Çalışma Bakanı Selçuk önemli açıklamalarda bulundu.


 

Çin’de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde Türkiye’yi de etkisi altına alan ölümcül koronavirüs salgınında vatandaşların ekonomik açıdan zorlanmasını engellemek adına bir takım yardımlar yapılmıştı. Bu kapsamda da emekli maaşlarına da zam yapılmıştı. Şimdi de gözler asgari ücretle çalışanlar için yeni yılda yapılacak zamma çevrildi.

2021 Yılında Asgari Ücretliyi Ne Kadar Zam Bekliyor

2021 yılında asgari ücretin ne kadar olacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 2019 yılının sonunda yapılan asgari ücret toplantısında, “Söz verdiler, gelecek yıl her iki tarafın anlaştığı rakamlar üzerinden konuşacağız” ifadesini kaydetmiş. Asgari ücrete ne kadar zam yapılacağına dair net bir rakam vermeyen Bakan Selçuk, “Asgari ücret aslında devletin değil işveren ve işçinin anlaştığı, bizim kolaylaştırıcı olarak masada bulunduğumuz bir ücret seviyesidir” dedi.

Güncel Asgari Ücret Tutarı

2020 yılında asgari ücretle çalışan vatandaşlar AGİ dahil net ücret olarak 2.324,70 TL ödeme alıyor. Bunun dışındaki miktarlar şu şekilde:

– Brüt Ücret 2.943,00 TL

– Sigorta Primi İşçi Payı 412,02 TL

– İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı 29,43 TL

– Gelir Vergisi Matrahı 2.501,55 TL

– Gelir Vergisi 375,23 TL

– Damga Vergisi 22,34 TL

– Kesintiler Toplamı 839,02 TL

– Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz) 220,73 TL