Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli açıklamalar ve uyarılarda bulundu, korona virüs sebebiyle en çok yoğun bakıma ihtiyaç duyulan illeri açıkladı. Bakan Koca Son 3 günde ortalama entübe hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Bursa. Ortalama yoğun bakım hasta sayısı en yüksek 5 il: İstanbul, Şanlıurfa, Ankara, Gaziantep ve Konya. Beklediğimiz sonuçlar için tedbirlere daha fazla uyalım” dedi.

Korona virüs sıcak havalara rağmen insanlara son derece hızlı bir şekilde bulaşmaya devam ediyor. Bu bulaşma hızını düşürmek ve toplum sağlığını korumak için Sağlık Bakanlığınca bir dizi yeni önlem alındı bu tedbirleri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Koca şuana kadar Covid-19 virüsümün kan ve kan ürünleri ile bulaştığına rastlanmadığını söyledi fakat bunun teorik olarak mümkün olduğunu belirtti bu konuda alınan tedbir ise Covid-19 hastası ile her hangi bir teması olan hastanın 28 gün boyunca kan vermesinin engellenmesi oldu.

Yeni Önlemler Açıkladı

Kan yoluyla Covid-19 bulaşının mümkün olmasından dolayı artık kan merkezlerinde uygulanmak üzere yeni önemler alındı. Bu önlemlere göre Covid-19 hastası ile teması olmuş her hangi birinin 28 gün boyunca kan bağışı ilgili merkezlerce kabul edilmeyecek bu süre virüsün  kuluçka süresinin iki katı. Ayrıca 28 günün sonunda bağış yapanların öksürük, ateş gibi şikayetleri olursa kan verdiği merkeze bildirmesi gerekecek ya da merkez tarafından arandığında bu bilgileri aktaracak olası bir Covid-19 belirtisi durumunda alınan kanlar imha edilecek.