Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, geçen haftalarda kararlaştırılan çiftçiler için ayırılan destek ödeneğinin 122 milyon 593 bin lira avans bedelini bugün hesaplara yatıracaklarını bildirdi.

Korona virüs sürecinde bir çok alanda istihdam eden vatandaş ekonomik açıdan büyük zararlar etmişti. Bu süreç sadece Türkiye değil tüm dünya da böyle olmuştu özellikle ekonominin üreten ve hizmet sektöründe istihdam eden kanadından bir çok insan Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan sonra kısa sürede tüm dünya ya yayılarak DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü) tarafından pandemi ilan edilen Covid-19 salgını sonrası ekonomik olarak zor süreçlere girmişti. Türkiye’de bu süreçte özellikle devlet bankaları merkezinde vatandaşını koruyucu önlemler almak için adımlar attı, bunlardan ilki iç gündemimizde çok tartışma yaratan “Temel İhtiyaç Kredisi” oldu. Bu kredi paketi çok düşük faizli ve 6 ay ödemesiz olarak halka sunuldu süreç içerisinde çok rağbet gördü ve devlet bankaları ortak yaptığı açıklamada başvuruların yüzde 80’den fazlasına olumlu dönüş yaptıklarını duyurdu. Bu kredi paketine benzeyen bir seçenek esnaf ve kobilere de sunulmuştu.

“üreten ellerin yanındayız”

Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, bayram öncesi, üreten ellerin yanında olduklarını belirterek “600 köyde 575 bin dekar Hazine arazisini, bedelinin yarısı üzerinden 20 bin çiftçimizin kullanımına sunmuştuk. Bugün de ağustos ayında ödenecek 122 milyon 593 bin lira avans bedelini pancar çiftçimizin hesabına yatırıyoruz. Hayırlı olsun.” ifadelerini kullandı. Albayrak’ın mesajında yer verdiği Türkşeker’in infografisinde de 355 milyon 787 bin lirası küspe bedeli ve pancar avansları, 158 milyon 431 bin lirası hububat, ayçiçeği ürün ve avans bedelleri olmak üzere, çiftçiye toplam 514 milyon 218 bin lira destek sağlandığı ifade edildi.