Bağ-Kur prim borçlularını sevindirecek haber geldi. Borç sebebiyle sigortalılık süresi dondurulan borçluların kuruldan geçen yapılandırma kanununun ardından prim borçlarını ödeyebilecekler. Bu şekilde sigortalılık süreleri yeniden aktif hale gelecek. 1 Aralık 2020 tarihi ile 1 Şubat 2021 tarihleri arasında yapılandırma isteyen borçlular başvurularını yapabilecekler.

Yılsonu gelirken halkın gündeminde olan Bağ-Kur borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili kanun TBMM’ de kabul edilip Resmi Gazete’ de yayımlandı. Borcu sebebiyle sigortalılık süresi dondurulan borçlular yapılandırma kanunuyla borçlarını ödeyerek yeniden sigortalılık sürelerini başlatabilecekler.

Yapılandırma Nasıl Olacak?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuruda bulunan kişilerin prim borcunun tutarını hesaplayarak tebliğ edecek. Tebliğ edilen tutarın tamamını 01 Mart 2021 tarihine kadar ödeyen tüm borçluların sigortalılık süresi tekrar aktifleşip emeklilik hesabına eklenecektir.

Bağ-Kur prim borçları için başvurular e-devlet üzerinden ya da SGK’nın web sitesi bulunan form doldurulup elden ya da posta yoluyla gönderilmesiyle yapılabilecek.

Bağkur borç sorgulama, SGK borcu sorgula, borç nasıl silinir? | Milat  Gazetesi

Yapılandırma Sürecinde İhya Başvurusu

Sigorta süresi durdurulduktan sonra kişilerin ihya başvurusunda bulunmaları gerekiyor. Durdurulan sürenin primlerinin bir kısmını ödeyip bir kısmını ödememek gibi bir durum söz konusu değil. Mevcut asgari ücret üzerinden belirlenen primlerin tamamı için başvuru yapılmalıdır.

Hayatını kaybetmiş bağkurluların eş ve çocukları için dul ve yetim aylığı bağlanmaktadır. Bunun için eş ve çocukların Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek ihya başvurusunda bulunmaları gerekir. Yetim aylığı için başvuru yapıldıktan sonra vatandaşın dondurulan sigorta süresinin tamamını ödemeleri gerekir. Prim süresinin yeterli olmasıyla bu aylığı almaya hak kazanabilirler.

Borçlulara İki Seçenek Sunuluyor

İlgili kanuna göre esnaf ve tarım üzerinden Bağ-Kur borçlularına 31 Ekim 2020 tarihinden önce bulunan borçları için sunulan iki seçenek mevcut. İki ay içerisinde prim borçları için başvuru yaptıkları takdirde borçları yapılandırılarak bir yıldan üç yıla kadar da 6, 9, 12, 18 gibi eşit taksitler halinde ödeme imkânı sunulacak. Bu prim borçları için iki ay içinde başvuru yapmayanların ya da ödeme yapmayanların sigortalılık süresi dondurulacaktır.

Bağ-Kur tesciline rağmen hiç prim ödemesi yapmayan kişilerin ise tüm sigortalılık süreleri dondurulacaktır. Bu vatandaşların 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren sigortalılıklarının başlatılmasıyla birlikte primlerini düzenli ödemeleri gerekecektir.

Kimler Genel Sağlık Sigortası Kapsamında Olacak?

Esnaf ve tarım bağkurlularınız yapılandırmadan sonra yapılandırma borcu dışında 60 günden fazla prim borcu yoksa ilk taksiti ödemeleri durumunda genel sağlık sigortasından faydalanabilecekler. Bağ-Kur borcu bulunanların da yararlandığı genel sağlık sigortası 31 Aralık 2020 de sona erecektir.