Azerbaycan’dan bir son dakika haberi geldi. Alınan bilgilere göre Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’un görevine son verildi.

12 Temmuz itibari ile Ermenistan tarafından Azerbaycan tarafına saldırı gerçekleştirildi. Ermenistan ordusu sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışları bulunarak tahrik girişiminde bulunmuştu bunun üzerine Azerbaycan’ın cevabı gecikmedi ve ermeni ordusu kayıp vererek geri çekildi. Son 4 gündür Dağlık Karadağ sınırı ile ilgili uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar sebebi ile Ermenistan’ın tahriki ile bölgede sıcak çatışmalar yaşanıyor ve maalesef Azerbaycan tarafından da kayıplar yaşanıyor. Azeri halkı şehitler verildiği ve buna karşı gerekli karşılığın verilmemesi nedeni ile mevcut hükümeti protesto ediyor öyle ki bu kalabalıklar on binleri buldu ve arasında şehit ve gazi yakınlarının bulunduğu bir topluluk meclisi dahi basmıştı. Tüm bu baskılar sonucunda içişlerin de sıcak bir gelişme kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov görevden alındı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’u görevden aldı. Aliyev, bakanlar kurulu toplantısının ardından “Dışişleri ne yapıyordu? Neredeydi? 12 Temmuz’daki olaydan sonra hepimiz iş yerindeydik. Başbakan iş yerindeydi, ben sabaha kadar iş yerindeydim. Savunma Bakanı, Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı, istihbarat servisleri… Ama Dışişleri Bakanı’nı bulamadım” demişti. Bugün gelen son dakika bilgisi ile İlham Aliyev eleştirdiği Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov’u imzaladığı karar ile görevinden alarak Eğitim Bakanlığı yapan Ceyhun Bayramov’u Dışişleri Bakanı olarak atadı.