Kardeş ülkemiz olan Azerbaycan için asgari ücret seviyesi, çalışma şartları ve yaşam koşulları en çok araştırılan konulardan birisi. Sizler için hazırladığımız Azerbaycan ekonomik durumu yazımızla birlikte asgari ücret seviyelerini, alım gücünü ve resmi para birimi değerini görebileceksiniz.

Azerbaycan ekonomik olarak birçok ülkeden gelişmiş bir ülkedir. Halkın refahlık seviyesi Türkiye ile benzerdir fakat Türkiye’den bir tık öndedir. Para birimi Manat olan Azerbaycan, TL ile kıyaslandığında çok değerli bir para birimine sahiptir. Günümüzde 1 manatın TL değeri 3.11 TL olarak kendini göstermektedir.  Verilen maaşlara göre yaşam şartları oldukça iyi olan Azerbaycan’da vasıflı işçiler ve yine üniversite mezunu olup beyaz, mavi yaka olarak çalışanlar çok güzel maaş almaktadırlar. Fakat vasıfsız işçiler bunlara kıyasla düşük maaş alırlar ve aldıkları maaşlarla geçimleri birebir örtüşür. Bu sebepten dolayı yeni iş hayatına atılan kişiler 2-3 yıllık bir sıkıntı çektikten sonra rahatlamaktadır.

Azerbaycan Asgari Ücreti

Azerbaycan asgari ücreti 2019 yılında olduğumuz şu günlerde net olarak 541.1 Manat’tır. Bu Türk Lirası olarak hesaplandığında 1.685,25 TL’ye tekabül etmektedir. Bizim asgari ücretimizin 2.002 TL olduğuna bakacak olursak Azerbaycan’ın daha düşük asgari ücreti olduğunu söyleyebiliriz. Fakat ülkedeki ev kiraları, araç fiyatları, temel ihtiyaçların fiyatı Türkiye’ye göre daha düşük olduğu için hemen hemen aynı asgari ücret uygulaması var diyebiliriz. Yani asgari ücret konusunda bir üstünlük bulunmuyor.

Azerbaycan’da asgari ücret alan bir kişi yaşam şartlarına bakacak olursak ucu ucuna yetiştiren, çok az birikim yapabilen statüde yer alıyor. Fakat işverenler genel olarak asgari ücret üzerinde maaş verdikleri içim yaşam standartları bakımından ortalama bir refahlık düzeyine sahipler diyebiliriz.

Azerbaycan Ekonomisi Nasıl?

Azerbaycan nüfus bakımından İstanbul’dan daha düşük bir nüfusa sahiptir. Toplam ikamet sayısı 10.000.000 küsür olarak belirlenmiştir. Şehirlerin yoğunluğu bu sebepten dolayı çok rahattır. Yine kişi başına düşen milli gelirde nüfusun az, çalışan sayısının fazla olması sebebiyle Türkiye’ye göre fazladır.

Azerbaycan’da okur yazarlık seviyesi diğer ülkelerin yer aldığı listede 13.sırada yer alıyor. Buda iyi bir sıralama sonucu diyebiliriz. Yeni neslin tamamı okuyan nüfusu oluşturduğu için ilerleyen dönemlerde Azerbaycan’ın ekonomik olarak çok daha gelişmiş bir ülke olarak öne çıkacağını söyleyebiliriz.

Azerbaycan Ekonomisinde en çok kendini gösteren sorun ise eşitsizlik. Gelir dağılımında Türkiye’de olduğu gibi büyük bir eşitsizlik var. Bu eşitsizlik Türkiye’de birçok kişiyi sefalete sürüklerken Azerbaycan’da durum böyle değil.