Pandemi ve ekonomik krizle birlikte asgari ücretin nasıl belirleneceğine dair tartışmalar da artmaya başladı. İşçi ve çalışan sendikaları ve siyasi parti yetkilileri bu konuda fikir beyan etmeye başladı.

Çünkü önümüzdeki dönemde asgari ücretin ne denli artacağı bugün her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Ülkemizde asgari ücretle geçinen çok sayıda çalışan var. Bu durum ve pandeminin getirdiği zorluklar asgari ücretin kaç lira olacağını çok daha önemli bir hale getirdi.

Büyük bir merakla beklenen asgari ücrete ilişkin görüşmeler de başlamış bulunuyor. Alınan son dakika haberine göre, bu konudaki görüşmeler yarın yapılacak olan bir toplantıyla başlayacak.

2021’de Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

2021’de asgari ücretin ne kadar olacağını belirleme çalışmaları başlamak üzere. Bu kapsamda yapılan çalışmalar doğrultusunda Asgari Ücret Tespit Komisyonu yeni bir karar aldı. Alınan bu kararla birlikte komisyon ilk toplantısını yarın saat 14’te alacak.

Son dakika Türk-İş'ten asgari ücret zammı açıklaması! 2021 Yeni asgari ücret zammı için geri sayım başladı...

Verilen bilgiye göre yarınki toplantının başkanlığını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yapacak. Şimdi bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un başkanlığını yapacağı toplantı dört gözle bekleniyor. Yarınki ilk görüşmede  belki asgari ücret miktarı belirlenmez.

Ama yine de pek çok çalışan ve sendika yetkilileri gözlerini bu toplantıya dikmiş durumda. Toplantıdan çıkacak olan sonuç pek çok kişinin hayatını değiştirecek kadar hayati bir önem taşıyor. Toplantıya Aile ve Çalışma Bakanlığı dışında taraf olacak katılacak olan bazı işçi sendikası temsilcileri de olacak.

Toplantıya Kimler Katılacak?

Bakan Selçuk’un hükümet tarafını temsilen katılacağı toplantının işçi ve çalışanlarını temsil edenler tarafında ise bugüne kadar en çok işçiye sahip olan sendika olarak Türk-İş temsil edecek.

Öte yandan işveren tarafında ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu temsil edecek. Katılanlar dışında toplantının muhatabı olan pek çok işçi ve çalışan ise toplantıdan çıkan sonucu bekleyecek.

Verilen tekliflere bağlı olarak yarınki toplantıda kesin bir sonuç çıkıp çıkmayacağı belli olacak. Toplantının bunun dışında bir dizi toplantıyla devam etmesi ve sonucun bir süre sonra belirlenecek olması ise bir diğer ihtimal.