Milyonlarca asgari ücretli çalışanı direkt olarak, tüm Türkiye’yi ise dolaylı yoldan ilgilendiren 2020 yılı asgari ücretini belirlemek adına oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 asgari ücreti için son kararı verip, açıklamak adına yarın saat 14.00’te son kez Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde toplanacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020 asgari ücretini belirlemek adına ilk toplantısını yine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde 2 Aralık 2019 tarihinde yapmıştı Bir sonraki toplantı işçileri temsil eden Türk – İş Konfederasyonu’nun ev sahipliğinde 10 Aralık 2019 tarihinde gerçekleşmişti. 3. toplantı işverenlerin temsilcisi olan TİSK’in ev sahipliğiyle 17 Aralık’ta yapılırken, son toplantı ise yarın 14.00’te Bakanlık’ta yapılacak.

Asgari Ücret Teklifleri Ne?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda işçileri temsil eden Türk – İş, bu yıl ilk kez diğer işçi sendikaları olan Hak – İş ile DİSK ile ortak bir şekilde hareket ederek bir teklif oluşturdu. Komisyonda yetkili olan sendika Türk – İş, diğer işçi sendikalarıyla birlikte 2020 asgari ücret tekliflerinin ne olduğunu düzenledikleri ortak basın toplantısıyla açıklamış ve asgari ücretin en az 2.578 TL olması gerektiğini bildirmişti. Bu rakam haricinde pazarlığa oturmayıp, kesinlikle geri adım atılmayacağı net bir şekilde açıklanmıştı.

2020 Asgari Ücreti Nasıl Belirlenecek?

Asgari ücret, yasa gereğince 5 tane işçi, 5 tane işveren, 5 tane devlet temsilcisi olmak üzere toplam olarak 15 kişiden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Yine 2020 yılı asgari ücreti de bu şekilde belirlenecek.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden birinin başkan olarak yer aldığı komisyonun toplanabilmesi için en az 10 üyenin olması gerekiyor. Alınan karar ise oy çokluğu ile kabul ediliyor. Eğer oylar eşit çıkarsa, başkan ne isterse o oluyor.