Memur ve emeklilerin Temmuz ayında maaşlarına yansıtılacak olan zam oranı belli oldu. Asgari ücretliler kendi maaşlarına zam yapılıp yapılmayacağını merak etmeye başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca birçok kriter ele alınarak belirlenen asgari ücret tutarı, 2019 yılının Ocak ayında yapılan zammın 2019 yılı boyunca geçerli olarak kalacağına, Temmuz ayında bir zam daha yapılmayacağına karar verdi.

Temmuzda Asgari Ücrete Zam Var mı?

Birbirinden farklı iş kollarından seçilen toplam 5 işçi temsilcisi, T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan seçilen 2 temsilci, TÜİK ve Kalkınma Bakanlığı’ndan temsilciler ve yine farklı iş kollarından seçilen toplam 5 işveren temsilcisiyle birlikte toplamda 15 farklı üyeden meydana gelen Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nca belirlenen asgari ücret, bu yıl Ocak ayında yansıtılan zammın 2019 yılı boyunca geçerli olacağına, Temmuz ayında bir zam daha yapılmayacağını netleştirdi. Yani bu kapsamda memurlar ve emeklilere yansıtılan Temmuz zammı, asgari ücretlilere yansıtılmayacak.

Komisyon karar verilen günlük ücretin 30 ile çarpılmış sonucunu aylık olarak belirlerken, SGK Primi, işsizlik sigortası fonu, gelir vergisi, asgari geçim indirimi, damga vergisi kesintileri yaparak net asgari ücretle ilgili bilgi aktarımında bulunmaktadır. Peki, tum bu tespitlerin sonrasında Temmuz ayında zam yapılmamasıyla ilgili karar verilen asgari ücret tutarı ne kadar oldu?

2019 Asgari Ücret

Temmuz ayında memur ve emeklilere yapılan zammın asgari ücretliye yansıtılmaması birçok çalışanın canını sıkmış durumda. İşte 2019 yılı net ve brüt asgari ücret:

Brüt Ücret: 2.558,40 TL
Sigorta Primi İşçi Payı: 358,18 TL
İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı: 25,58 TL
Vergisi Matrahı: 2.174,64 TL
Gelir Vergisi: 326,20 TL
Damga Vergisi: 19,42 TL
Kesintiler Toplamı: 729,38 TL
Asgari Geçim İndirimi (Bekâr ve Çocuksuz): 191,88 TL
NET ÜCRET (Asgari Ücret + AGİ Dahil): 2.020,90 TL

Kaynak: Sözcü