Enflasyonun artması ile birlikte asgari ücrete zam konuşuluyor. Pek çok asgari ücretli büyük bir heyecan ile yapılacak zammı bekliyor. Asgari ücretliler geçim zorluğu çekmesinden dolayı maaşlarına yapılacak olan zammın geçimlerini sağlayacak düzeyde olmasını istiyor. 2020 yılı için brüt olarak hesaplanan asgari ücret 2943 TL olurken net asgari ücret ise 2324 TL olarak kişilerin eline ulaşıyor.

Asgari ücret maaşında yapılacak olan zam pek çok kalemi etkileyecek. Geçen hafta ilk toplantısı yapılan asgari ücret zammının temeli atılmış bulunuyor. İktidar ve muhalefet arasında çok sarsıntı yaşanan bu durumun son halinin ne olacağı merak konusu oldu. Gerek pandemi gerek işsizlikten kaynaklı olarak insanlarda çok büyük bir geçim zorluğu ortaya çıkmaya başladı.

Asgari ücret ile çalışan kişilere yapılacak olan zam çok iyi gelecek ve zorlukları bir nebze oksun hafifleyecek. Asgari Ücret Komisyonu bu ayın sonuna kadar verilen kararı insanlar ile paylaşacak. Zehra Zümrüt asgari ücrette yaşanacak olan zammın hem işvereni hem de işçiyi memnun edecek şekilde atamayacağını söyledi.

Asgari Ücret İle Birlikte Hangi Kalemlerde Artış Yaşanacak?

Son zamanlarda ülkenin gündemlerinden biri de asgari ücret konusunda oluyor. Hem sosyal medyada hem de haberlerde en çok karşılaşılan konulardan biri haline geldi. Asgari ücret ile çalışan kişiler büyük bir heyecan ile asgari ücretin nasıl bir düzeye çıkacağını bekliyor.

Asgari ücret ile çalışan pek çok kişi geçim sıkıntı ile karşı karşıya kalıyor. Bu sıkıntıyı geçirmek adına asgari ücret zammı isteniyor. Asgari ücretin artması ile birlikte artış yaşanacak kalemler ise; iş göremezlik ödeneği, asgari geçim indirimi, doğum ve askerlik borçlanması, kıdem tazminatı tavanı, genel sağlık sigortası primi ve çalışan kişilere verilen sigorta primi oluyor.

Pek çok kalemde de artış yaşanacağı gözleniyor. Sosyal medyada asgari ücretin net olarak 3000 TL olması yönünde bir gündem söz konusu olurken Asgari Ücret Komisyonu’nun açıklayacağı rakam merak ile bekleniyor.

İşsizlik Maaşı

Asgari ücretin artış göstermesi ile birlikte işsizlik maaşında da artış yaşanacağı söz konusu oluyor. Aynı zamanda engelli ve bakıma muhtaç olan kişilere verilen maaşlarda da belirli bir miktar zam yapılacağı söyleniyor.

Asgari ücrete yapılan zam miktarı kadar kısa çalışma ödeneği alan kişilere de zam yapılacak. Asgari ücrete yapılan zam pek çok alandaki insana fayda sağlayacak ve geçimini kolaylaştıracak gibi görünüyor.