Sms’ler günlük yaşantımızda önemli bilgileri almamız için kullanılan önemli bir iletişim yöntemidir. Kısa mesajlar internet bağlantısı olmasa dahi kullanılabildiği için normal Whatsapp mesajlarından farklılık arz etmektedir. Günümüzde firmalar tanıtım ve reklam amaçları ile SMS gönderirken, kurum ve kuruluşlar bilgilendirme amacı ile kısa mesaj göndermektedir.

SMS denilen kısa mesajlar ile yollanan bilgilendirme içerikleri ve reklam mesajları bazen müşterilerin canını sıkıyor. Gün içerisinde çok sayıda reklam mesajı görmek insanların ister istemez canını sıkıyor. Bu nedenle de SMS gönderimi ile ilgili düzenlemeler yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Artık cep telefonu kullanıcıları istenmeyen mesajlardan kurtulmuş olacaklar.

Bakanlık Konuya El Atıyor

Bu konuda vatandaşlardan çok sayıda şikâyet iletiliyor. İletilen şikâyet miktarı yarım milyonu aşmış durumda. Bakanlık bu soruna bir çözüm bulabilmek için kanun ve yasalarda düzenlemeye gidiyor. Söz konusu düzenlemeler ile izinsiz SMS gönderimi yaptırımlar ile cezalandırılacak. Elektronik izleme sistemi oluşturularak SMS gönderecek firmaların bu sisteme kayıt olması sağlanacak. Böylelikle cep telefonu kullanıcıları istemedikleri SMS bilgilendirme ve pazarlama mesajlarından kurtulmuş olacak.

Artık izinsiz gönderilemeyecek! İstenmeyen mesajlar 1 Aralık’ta son bulacak

1 Aralık 2020 tarihinden itibaren firmalar reklam ya da özendirme amaçlı SMS gönderimi için kullanıcının iznini almadan harekete geçemeyecek. Daha önce de bu konuda çalışmalar bulunuyordu. Bu son düzenleme ile 1 Aralık tarihi bir milat olacak.

Ticari Mesaj Gönderimi Denetim Altına Alınacak

Bakanlığın çalışması ile birlikte ticari mesaj gönderimi için İleti sistemine kayıt olmak gerekecek. İletilerin yönetilmesini sağlayacak sistem ile aynı zamanda şikâyete mevzu bahis olan konuların da hızlı bir şekilde çözülmesi amaçlanıyor. Özellikle son yıllarda her önüne gelen firmanın çok sayıda müşteriye alakasız reklam mesajları göndermesi bu şekilde engellenmiş olacak.

OTELLER VE ACENTELER SMS VE E –POSTA İZNİ İÇİN HEDİYELER DAĞITIYOR | Turizm Sektörünün En Önemli HaberleriTurizm Sektörünün En Önemli Haberleri

Firmaların ticari mesajlar gönderebilmesi için öncelikle anılan sisteme kayıt olması gerekiyor. Bunun yanı sıra müşterilerin ticari mesajları reddetme ya da onay verme durumuna göre sms gönderimi yapılabilecek. Firmaların ticari mesaj gönderme durumlarını düzenleyen ve müşterilerin haklı şikayetlerini de dikkate alan düzenleme ile artık SMS gönderimi için yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz. Günümüzde önemli bir sorun olan istenmeyen SMS’ler de bu şekilde ortadan kalkmış olacak.