Akaryakıt ve LPG sektöründe bulunan bazı firmaların; ürün satmadığı halde satıyormuş gibi fatura keserek vergi kaybı ortaya çıkardığının tespiti yapıldı. Fırsatçıların, eş zamanlı olarak vergisini düzenli bir şekilde ödeyen firmaların da pazar payını küçülterek zarar vermeye çalıştığı ortaya çıktı.

Kanunlardaki açıklarla birlikte; aynı üründeki fiyat farklılıklarından faydalanmakta olan fırsatçılar, sahte faturalar kullanarak devletin milyarlarca TL vergi kaybı yaşamasına sebep oluyorlar.

Ergaz Genel Müdürü Abubekir Yağız, Türkiye’nin her şeyden önce gelen ilk probleminin kayıt dışılık olduğunun altını çizerek, bunun terörden bile daha tehlikeli olduğunu; Türkiye’nin bir yere gelmesi için kayıt dışılık sorununu çözmesi gerektiğini, Kayıtdışılığın bedelini tüm vatandaşlar olarak oldukça ağır kayıplarla ödediklerini; günümüzün teknoloji ve iletişim çağı olduğunu, her şeye salisesinde müdahale edilebildiğini fakat problemleri çözemediğimizi söyledi.

İşte Böyle Dolandırıyorlar…

Akaryakıt’ta KDV oranı %18. İstasyonlar, aldıkları ürünleri dış satış sistemini kullanarak müteahhitlere, kum ocakları ve fabrikalara; bunun yanı sıra toptan tüketicilere fatura kullanarak satıyorlar fakat ürün teslim edilmiyor. Satışı gerçekleştirildiği gösterilen söz konusu ürünler istasyonda faturasız bir şekilde nihai tüketicilere satılıyor.

İstasyon üzerinden toptan alış gerçekleştiren, fakat fiili bir şekilde yakıtı teslim almayan şahıs veyahut şirket, toptan tüketimden dolayı faturalarını ibraz edip devletten KDV iadesi alıyor. Aınan bu KDV iadesi ise istasyonla paylaşılıyor. Kar payları 60 ila 70 kuruş arasında değişim gösteren dağıtıcı ve bayilerin; bu yöntemlerle ortalama olarak 7 TL’lik akaryakıtta 1.26 TL KDV avantajı elde ettiği ortaya çıkıyor.