Ankara’daki hurda araçları bundan 2 yıl önce 27 Temmuz 2017 tarihi itibarıyla toplamaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, 2 yıl içerisinde toplam olarak 1.525 hurda aracı bedelsiz topladı. Ekonomiye katkı sağlamak için M1 ne N1 katagorisinde bulunan ekonomik ömrü tamamlanmış hurda araçlarını veren kişiler, yeni satın alacakları araçlar için ÖTV indirimine tabi tutuluyor. Söz konusu düzenleme, 16 yaş ve daha büyük araçlar için geçerli. Bu araçları hurdaya verip, sıfır araç satın alanlar 10.000 TL’ye varan indirimden faydalanabiliyor. Söz konusu düzenleme 31 Aralık 2019 tarihinde sona eriyor.

Geri Dönüştürülüyor

Vatandaşlar ilk olarak notere müracaatta bulunarak hurdaya çıkaracak olduğu araçla ilgili bir belge alıyor. Aracın motor ve şasi numaralarının belgeyle örtüşmesi zorunlu. Belgedeki farklı, araçtaki farklı olursa araç hurdaya alınamıyor. Araç sahiplerinin noterden teslim aldıkları belgenin ardından, belediyenin Destek Hizmetleri Başkanlığı bankosuna başvurmaları gerekiyor.

31 Aralık’a kadar hurdaya ayrılan araçlar için ÖTV indirimi uygulanırken, 31 Aralık’tan sonra ayrılacak olan araçlar için herhangi bir ÖTV indirimi olmayacak.