Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülke kuşkusuz Amerika’dır. Bunun en büyük kanıtını ise Rahip Brunson olayında ilişkiler terse düşünce Dolar’ın 7 TL’ye daha ulaşmasıyla göstermiş oldular. Amerika’da yaşam diğer ülkelere göre daha rahattır. Ev kiraları haricinde diğer harcamalar için çok yüksek ücretler boy göstermemektedir. Verilen maaşlar ise ev kiralarının yanı sıra diğer tüm ihtiyaçları karşılamak için de yeterli olmaktadır. Halkın büyük bir bölümü refah içerisindeyken, yoksul sınıfta olan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazladır. Amerika’da vasıflı olmak çok önemli. Eğer üniversite mezunuysanız veya okumamış ama çalıştığınız işte usta konumundaysanız alacağınız maaş çok yüksek olacaktır. Alım gücü yüksek olan Amerika’da bu maaşla birlikte çok yüksek birikimler elde edebilirsiniz.

Amerika Ekonomik Durumu

Amerika ekonomik durumunun çok iyi olduğunu söyledik. Dünya’daki en güçlü ekonomiye sahip olan Amerika’da asgari ücret seviyesi düşüktür. Fakat asgari ücretle çalışan kişi sayısı çok azdır. İşverenler ve devlet dairesinde çalışanlar için devlet tarafından verilen maaşların asgari ücretin 2 katına kadar çıkmaktadır. İşe yeni başlayan bir işçi, 1-2 yıl sonra asgari ücretin 2 katına yakın maaş sahibi olabilmektedir. Araba fiyatlarının dünya üzerindeki en uygun olduğu ülkelerden birisi olan Amerika’da temizlik işçisinden doktoruna kadar herkes 2014 modelden yüksek modelde olan araçlara binmektedir. Öyle ki onların alım gücüyle 2014 model araba almak için çalıştıkları süre, bizim Türkiye’de 1990 model bir araba almak için çalışılan süreyle hemen hemen aynıdır.

Amerika Asgari Ücreti

Amerika asgari ücreti eyalet sistemiyle belirlenmiştir. Yani tüm Amerika’da geçerli olan bir asgari ücret yoktur. Her eyalette farklı ücret politikası uygulanmaktadır. Saatlik olarak belirlenen Amerika asgari ücreti için eyaletlere göz attığımızda verilen en düşük asgari ücret saatlik 5.15 $, en yüksek asgari ücret ise 11.50 $ olarak öne çıkıyor. Yani kısaca Amerika asgari ücreti ortalama olarak saatlik 8.325 $ olarak ön plana çıkmaktadır.

Amerika asgari ücreti ile birlikte hiç yemeden içmeden sadece birikim yapan birisi 3-4 aylık süre sonunda araç sahibi olabiliyor. İhtiyaçlarını karşılayıp artanını biriktirdiğinde ise yaklaşık olarak 8-9 aylık birikimle yüksek modelli bir araç alabiliyor.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere Amerika asgari ücreti, işverenler tarafından verilmemektedir. Yani verilen ücret bu seviyenin çok çok üstünde olup, günde 8 saat çalışan biri için minimum 100 $ olarak belirlenmiştir. Eğer çalıştığınız meslek üniversite gerektiren bir meslekse günlük asgari ücret tutarınız en düşük 200 $ olacaktır.

Amerika Ekonomik Durumu Nasıl?

Amerika ekonomik durumu asgari ücret ve alım gücü ele alındığında halk açısından çok iyi. Çünkü az parayla birçok ihtiyaç rahatlıkla karşılanabiliyor. Dünyanın en güçlü ekonomisine sahip olan Amerika’dan parasal anlamda daha güçlü bir ülke 2019 yılı içerisinde ne yazık ki bulunmuyor.

Amerika Eyaletlere Göre Asgari Ücret Dağılımı

Amerika eyaletlerine göre asgari ücret dağılımı için bir tablo oluşturulmuş durumda. En son Temmuz 2018 tarihinde güncellenen asgari ücret listesine göz atarak hangi eyalette ne kadar asgari ücret verildiğini görebilirsiniz.