Cuma günü; Dolar ve Altının ons fiyatı üzerinde meydana gelen yükselişle aynı doğrultuda değerlenen gram altın, bir önceki kapanışın %0.7 üzerinde 294.7 TL olarak haftayı kapatmıştı. Yeni haftaya da, yine kapanışta olduğu gibi yükselişle başlayan gram altın; güncel olarak bir önceki kapanışın %0.4 üzerine çıkarak 296 TL’den işlem görüyor.

Kapalıçarşı’da güncel olarak çeyrek altının fiyatı 486 TL olarak öne çıkıyor. Bunun yanı sıra Cumhuriyet altını fiyatı 1.984 TL olarak kendini gösteriyor. Altının ons fiyatı ise; önceki kapanışın %0.3 üzerine çıkmış durumda. Fiyat olarak ise 1.562 $’dan işlem görüyor.

20 Ocak Güncel Altın Fiyatları

Gram Altın Fiyatı: 294,84 TL

Çeyrek Altın Fiyatı: 480,99 TL

Yarım Altın Fiyatı: 962,91 TL

Cumhuriyet Altını Fiyatı: 1.977 TL

Uluslararası Gelişmeler Odak Noktası Oldu

Ekonomistler, bu hafta içerisinde ABD Lideri Donald Trump’ın; ABD Senatosu’nda gerçekleştirilecek olan yargılama sürecinin, yatırımcıların en önemli gündem maddelerinden biri olacağının altını çizerek; Trump’ın azledilmesine yönelik Senato’daki söz konusu yargılamanın, ilk oturumunun yarın, 21 Ocak 2020 tarihinde başlayacağını söylediler.

Oturumların Şubat ayının ortalarına kadar sürmesinin beklenmediğini, bu ayın sonunda netlik kazanacağını ifade eden ekonomistler, Senatodaki Cumhuriyetçilerin çoğunluğundan dolayı Trump’ın aleyhine değil, aksine lehine karar çıkacağını öngördüklerini söylediler.

Jeopolitik, yani coğrafya bazında gelişmeler kapsamında ABD ve İran arasındaki gerilimin, şuanda Dünya gündeminde yer almamasının ardından Libya ile ilgili gelişmelere hem uzmanların, hem yatırımcıların, hem de satıcıların direkt olarak odaklandığını söyleyen ekonomistler, Almanya’nın Başkenti Berlin’de gerçekleştirilen Libya Konferansı’na yönelik yayınlanan sonuç bildirgesinde, Libya Temsilciler Meclisi tarafından kabul gören tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir devlet oluşturulmasına sonsuza kadar destek verdiğinin altını çizerek; bu gelişmelerin hem küresel piyasalarda, hem de bu ülkelerin ulusal piyasalarında risk algılarını yükselttiğini, ve bununla birlikte altın fiyatlarının yükseldiğini belirtti.

Gram Altın 290 – 298 TL Civarında Seyredecek

Bugün hem yurt içi hem de yurt dışında veri takviminin oldukça sakin bir şekilde ilerlediğinin altını çizen ekonomistler, teknik açıdan altının ons fiyatında; 1.540 $’ın destek konumunda; 30 $ fazlası, 1.570 $’ın ise direnç noktasında bulunduğunu aktardılar. Gram altın fiyatlarının 290 – 298 TL civarında seyredeceğini de söylediler.