$ DOLAR → Alış: 7,65 / Satış: 7,68
€ EURO → Alış: 8,95 / Satış: 8,99

Altın Yatırımcıları Dikkat! Yükselişin Önüne Geçilemiyor…

Birkaç gündür yükseliş trendinde olan altın, 26 Aralık Perşembe günü de; günü yükselişle açtı. Dün piyasayı 286,70 TL’den kapatan gram altın fiyatı, bugün (26 Aralık 2019) 287,09 TL ile güne başladı.

  • 26.12.2019
Altın Yatırımcıları Dikkat! Yükselişin Önüne Geçilemiyor…

Fiyatlarında meydana gelen artışlardan dolayı, son birkaç yıl içerisinde en yüksek yatırım kazancı sağlayan araçlar arasında ilk sıralarda yer almayı başaran Altın; fiyatlar açısından hemen hemen her gün yüzbinlerce kişi tarafından detaylı bir şekilde araştırılıyor.

Bir süreden beri dalgalı hareket etmekte olan altın; son birkaç gündür yükseliş trendinde. Bu trend bugün de devam etti. Peki Altın fiyatları bugün ne durumda? Çeyrek altın, gram altın, yarım altın fiyatları aşağıdaki listede:

  • 26 Aralık Çeyrek Altın Fiyatı: 455,21 TL
  • 26 Aralık Yarım Altın Fiyatı. 932,43 TL
  • 26 Aralık Gram Altın Fiyatı: 287,09 TL

Altının Bu Kadar Değerli Olma Sebebi Ne?

Altın, çok eski zamanlardan beri en değerli yatırım araçlarından biridir. Altının bu denli geleneksel bir değere sahip olmasında en önemli etken az bulunması ve zor elde edilmesinin yanı sıra doğada tamamıyla katıksız ve saf bir şekilde olması; dövülerek istenilen şeklin verilebilmesi, havadan ve sudan yüzyıllar boyu dursa dahi etkilenmemesi ve paslanmaması, kararma, solma gibi durumların yaşanmaması; altını tarih boyunca en değerli yatırım aracı olarak öne çıkmıştır.

Söz konusu sebeplerin yanı sıra altını altın yapan temel özellikler olacak yanızca klorik ve nitrik asitin karşısımında (altın suyu) eriyebilmesi ve bunun haricinde hangi asitle tepkimeye girdirilmeye çalışılırsa çalışılsın tepki vermemesi; kendi hacminde bulunan sudan 19 kat ağırlığının olmasına karşın oldukça yumuşak olması sebebiyle kolay işlenip, inceltilebilir olması da altını değerli kılan faktörlerdendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.