Yılın gözdesi şüphesiz altın oldu, değerine değer katan altın özellikle son haftalarda müthiş yükselişe geçti. Gram altın fiyatları dönemin en üst seviyesine geldi ve rekor üzerine rekor kırmaya devam ediyor, minik yatırımcı ve altının bu yükselişinden faydalanmak isteyen vatandaş altının bu yükselişinin devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

2020 Yılına girmemizle Çin’de bir virüs salgınının başladığı haberini almamız bir oldu, Çin’in Wuhan kentinde kurulmuş bir canlı hayvan pazarından alınan yarasadan bulaşan yeni tip korona virüs (Covid-19) kısa sürede tüm Wuhan kentini etkisi altına altı. Çin hükümetinin sıkı karantina uygulamaları ile virüs kontrol altına alındı fakat Pekin yönetiminin virüsün çıkışını uzun süre Dünya’dan sakladığı ortaya çıktı ve bulaşma ve ölüm oranlarınında aslında hiç Çin kaynakları tarafından aktarıldığı gibi olmadığı bu yeni tip korona virüsün aslında bilindiğinden daha öldürücü ve bulaşıcı olduğu Batı dünyası tarafından maalesef tecrübe edilerek öğrenildi. Virüsün Batı dünyasını etkisine almasıyla oluşan kriz ortamı ile yatırımcılar ellerindeki bono ve hisse senetlerini satarak daha güvenli bir liman olan Altın ve Dolar’a yöneldiler. Kriz ortamını ve güvenli liman olma desteği ile altın yönünü yukarı çekti ve son haftalarda özellikle gram altın fiyatı büyük değer kazandı.

Gram Altın Yükselmeye Devam Edecek Mi?

Gram altın iç piyasalarda, altının Ons fiyatının uluslararası piyasalarda Dolar karşısında aldığı değere göre değişebiliyor, önümüzdeki günlerde korona virüs pandemisinin izleyeceği boyut, aşı çalışmalarındaki gelişmeler, Amerika-Çin arasındaki gerginliğin tırmanışına göre aşağı yada yukarı değişkenlik gösterecektir. Yatırımını altına yapmak isteyen kişilerin gündemi yakından takip etmesi elzemdir, altın fiyatlarına ulusal gelişmeler etki ettiği gibi Dünya ölçeğinde ki gelişmelerde büyük oranda etki eder. Bu yüzden gündemi yakından takip etmeli ve buna göre aksiyon almalıyız, altının seyrini de önümüzdeki günlerde oluşacak gündemin durumu belirleyecek gibi gözüküyor. Unutmayalım kredihaber24’de yer alan hiçbir yazı yatırım tavsiyesi değildir…