Uzun süredir BioNTech ve Pfizer ortaklığı ile geliştirilen korona virüs aşısının nihayet Faz 3 deneme aşamasına geçildi, aşının insan deneği aşamalarının bir bölümü de Türkiye’de gerçekleştirilecek. İnsan deneyi aşaması Türkiye’de, İstanbul Tıp Fakültesi koordinasyonunda yürütülecek.

Korona  virüsün global bir salgına dönüşmesiyle aşı bulma ümidi ile ilaç şirketlerinin aşı bulma ihtimali iştahlarını kabarttı ve bir çok özel laboratuvara milyarlarca dolar ödenek ayrıldı. Ayrıca ülkeler de bu durumu bir prestij meselesi olarak görüyor ve özel ve devlet eliyle araştırma yapan laboratuvar milyarlarca dolar hibe veriyorlar. Geçtiğimiz haftalarda Rus tarafından aşı bulunduğuna dair açıklamalar gelse de henüz ortaya somut bir örnek konulmuş değil. Şimdi de Almanya’dan iki şirketin BioNTech ve Pfizer şirketinin geliştirdikleri korona virüs aşısında Faz 3 insan deneyi aşamasına gelindi ve bu deneylerin bir kısmının İstanbul’da yapılacağı dile getirildi.

Çalışma İçin Gönüllüler Toplanacak

İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, “Bu çalışma için tabii yine gönüllüler toplanacak ve gönüllülük esasına göre Türkiye’den zannedersem 100 kişi dahil edilecek. Bu kişilere aşı burada uygulanacak, sonra veriler toplanacak ve nihayetinde tahmin ediyorum Kasım ayı gibi bu verilerden sonuçlar alınacak. Ekim-Kasım gibi nihai üretime geçip geçmeyeceğine karar verecekler” dedi.

Vaka Sayılar O Dönem Düşüktü

Prof. Dr. Tükek, “Aşı çalışmalarında en önde gibi gözüken ülkelere baktığımız zaman Amerika’da aşı çalışmalarının başladığını duyduk. Daha sonra İngiltere’den Oxford Üniversitesi’nin böyle bir çalışması olduğunu, daha sonra Çin ve Rusya’nın bu işte ilerlediğini gördük. Almanya ve İsviçre de yine böyle bir çalışma içerisine girdiğini duyurdu. Biz, İsviçre, Almanya ve İngiltere’deki çalışmaları çok yakinen takip ediyoruz. İngiltere’nin geliştirmiş olduğu aşı ‘adenovirüs’ dediğimiz, başka virüs üzerinden gerçekleştirilen antijenik yapıya bağlı olarak ortaya çıkan bir aşılama tekniği. Bu teknikte tabii savunma hücreleri olan antikor üretimi bir miktar daha zayıf olmakla birlikte, daha güvenli ve daha hızlı üretim yapılabilen bir teknik. Onların da 30 bin kişilik Faz 3 çalışmasına başladıklarını biliyorum. Bir firma üzerinden bu çalışmayı yürütüyorlar. Biz o dönem Oxford Üniversitesi’ne Türkiye olarak Faz 3 çalışmalarına dahil olmak istediğimizi belirttiğimizde, ülkemizdeki vaka sayıları düşük olduğu için, daha yüksek vakaların görüldüğü ülkelerde başlayacaklarını bildirdiler ve Amerika, Brezilya, İngiltere ve Güney Afrika gibi o dönemde yoğun vaka sayılarının olduğu 4 ülkede başladılar Faz 3 denemelerine. Tahmin ediyorum Eylül-Ekim gibi bu çalışmaların sonuçları alınacak ve güzel sonuçlar çıkarsa ki Faz1 ve Faz 2’deki sonuçları iyiydi, kısa bir süre içerisinde piyasaya sunulacak” dedi.