Almanya Turizm sorumlusu Thomas Bareib, kısa süre içerisinde Türkiye’ye seyahat kısıtlamasının kalkabileceğini belirtti, Türkiye’ nin gerekli şartları sağlaması halinde seyahat uyarısını kaldırmaya sıcak bakıyorlar.

Yakın zamanda Avrupa konseyince alınan karar ile Avrupalı vatandaşların özellikle tatil için seyahat etmelerinde risk oluşturabilecek ülkeler içerisinde Rusya ve Amerika ile birlikte Türkiye’ de vardı. Koronavirüs sürecinin pik yaptığı dönemde alınan önlem ve Sağlık Bakanlığının disiplinli çalışması ile ülkemiz ölüm oranını başarılı bir şekilde en aşağı indirgemişti. Tüm bunlara rağmen Avrupa birliğinin belirlediği orana uymadığımız için seyahat etmesi riskli ülkeler arasına alınmıştık. Gene yoğun turist aldığımız  Almanya hükümetinin turizm sorumlusu Thomas Bareib koronavirüs sebebi ile seyahat uyarısı getirdikleri Türkiye’ye kısa sürede bunun kalkabileceği işaretini verdi. Bareib uyarının kaldırılması ile ilgili “Durum iyi olursa, ki geçen hafta iyiydi, oldukça hızlı bir şekilde açılım yapabiliriz. Üçüncü ülkelere yönelik seyahat uyarılarını da adım adım kaldırmayı düşünüyoruz. Enfeksiyon sayılarının düşük olması ve güvenlik standartları ile önlemlerin de üst seviyede uygulanması halinde seyahat uyarılarını devam ettirmek için bir neden görmüyorum” dedi.

Görüşmeler olumlu geçti

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy geçen hafta Berlin’de süreçle ilgili görüşmeler yaparak temaslarda bulunmuştu. Görüşmelerin olumlu geçtiği söyleniyor Thomas Bareib de bu görüşmelerin olumlu geçtiğini destekleyen sözlerde bulundu.