Çok fazla ürün skalası olması nedeniyle tercih edilen Aliexpress aynı zamanda doğru ürünler seçildiği ve iyi araştırma yapıldığı zaman karlı bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

Aliexpress bir yurt dışı alışveriş sitesi olduğu için ve ürünlerinde ithal olarak yurt dışından gelmesinden dolayı tıpkı diğer yurt dışı alışverişlerimizde olduğu gibi dikkat etmemiz gerek ilk konu gümrük. Uluslararası piyasa entegre bir ülke olan Türkiye’ de diğer ticaret hacmi büyük olan  ülkeler de olduğu gibi  gümrük denetlemeleri kanunlara tabi tutulmuştur. Bu denetim anayasanın 4458 Gümrük Vergileri Kanunu kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Gümrük Vergi Oranları Nedir?

Yurt dışı alışverişlerinde 22 Euro’ya kadar olan satın alımlarda herhangi bir vergi uygulanmıyordu fakat bu muafiyet 2019 yılında alınan karar ile kaldırıldı. Aliexpress’ den alınan ürünlere, fiyatın yüzde 20’si kadar vergi uygulanmaktadır. 2020 yılında bu vergilendirme halen uygulanmaya devam etmektedir, AB ülkelerinden satın alınan ürünlerde bu vergilendirme yüz 18 olmakla beraber diğer bütün ülkeler ile istisna olmadan vergi orana yüzde 20’ dir. Yani alacağınız 100 birim değerinde bir ürüne 20 birimde devlet tarafından vergi konularak toplamda 120 birime denk gelecektir. Ayrıca yurt dışından yapacağınız her alışverişte Aliexpress de dahil olmak üzere 4 ila 5 TL arasında gümrüğe ürün sunma bedeli ödemek zorundasınız.

 

Ürünüm Gümrüğe Takılır Mı?

Bu konu ile ilgili bir çok ülkenin kendi iç kanununa göre kuralları bulunuyor, ülkemizde de elbette gümrükten geçerek ülke sınırları içerisine girmesi yasak olan ürünler bulunuyor. Bu konuda özellikle satın alan kişinin çok dikkatli olması gerek, Türkiye’ ye girişi yasak olan ürünleri öğrenmeniz ve alışverişini buna yapmanız gerekli aksi taktirde satın aldığınız ürünü hevesle beklerken bir hüsran ile karşılaşabilirsiniz . Bazı ürünler gerekli prosedürler yerine getirildiğinde gümrükten geçirilebiliyorken bazı ürünlerin ise gümrükten geçme şansı yoktur. Ayrıca bireysel ve ticari olarak yapılan satın alımlar arasında da bu ürünlerin ve prosedürlerin arasında farklılar bulunuyor, bu iyi araştırılıp sık dokunması gereken bir konu.

 Peki Gümrükten Geçmesi Yasak Olan Ürünler Neler?

Aslında bu yoğun gibi gözüken prosedürler küçük alışverişlerde ve yasaklı ürünlerin ne olduğunu bildiğinizde sizin için çok kolay olacaktır, her ne kadar karmaşık gözükse de bu süreç olabildiğince basite indirgenmeye çalışılmış ve işleyen bir sistemdir.  Bütün yurtdışı alışverişlerinde geçerli olan ortak bir yasaklı madde listesi yapılmıştır, bu tip ürünler size hiç teslim olmadan gümrükten geri dönecektir.

 • Antika ve heykel gibi sanatsal eserler
 • Benzin
 • Canlı hayvanlar
 • Kozmetik Ürünleri
 • Telefon
 • Patlayıcı ve bu özellikleri barındıran maddeler
 • Uyuşturucu ve yapımında kullanılan maddeler
 • Sporcu Takviyeleri (Milli sporcular ve doktor raporu olanlar hariç)
 • Kumarhane Makinaları
 • Para
 • Gübre ve Toprak

 

 

Aliexpress Alışverişlerinde Gümrük Vergisi Nasıl Ödenir

 

Amazon satın alımlarda vergi oranına oranla tahmini bir miktar ücreti müşterilerinden alarak gümbrük işlemlerini kendisi sonuçlandırıyor ve kalan miktarı tekrar idare ediyor. Maalesef Aliexpress de böyle kolaylık sunulmuyor ve tüm işlemi satın alan ve ilgili kurum arasına bırakıyor hal böyle olunca Aliexpress den ürün alırken daha dikkatli ve bilinçli olmamız gerekiyor. Gümrük vergisini ödememiz için çeşitli yöntemler karşımıza çıkıyor.

 • Belirttiğimiz gibi ürün bir AB ülkesinden geliyorsa bu vergilendirme diğerlerine nazaran düşük bir oran olan %18 kapsamında
 • Ürün AB dışından geliyorsa buna karşılık %2 daha fazla ek vergi bindiriliyor ve oran %20’ ye çıkıyor.
 • Gümrük vergisini ödemenizin bir yolu bir kargo şirketinin bunu sizin için yapmasını sağlamak. Şirkete vekalet verir ve ürünün vergisini kargo aracılığıyla ödenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Gümrük alanına giderek ürünün vergilendirilme ücretini bizzat siz ödeyebilirsiniz.
 • Bu işlemi bir mali müşavir aracılığıyla yapabilirsiniz kurumsal satın alımlarda bu yöntem bir hayli fazla kullanılır.