Son zamanlarda insanların en çok tartıştık onlardan bir asgari ücret konusu oluyor. İnsanlar pandemi nedeniyle işsiz kalıyor. Buna ek olarak asgari ücret ile çalışan kişilerde geçimini sağlayabilmek için yeterli para kazanamıyor. Son zamanlardan asgari ücret mecliste ve sosyal medyada çok merak edilen konulardan biri oldu.

Mecliste pek çok insan en az 3 bin TL asgari ücret olmasını savunurken bazı belediyeler bu fiyatı daha da yukarı çıkarttı. Akhisar Belediye Başkanı olan Besim Dutlulu asgari ücreti 3100 TL ye çıkararak bir ücretle çalışanların yüzünü güldürdü. Belediye Başkanı bu mutlu haberi sosyal medya hesabından insanlara duyurdu. 2020 yılının büyük zorluklar ile geçiren insanlar asgari ücretin artması ile birlikte bir nebze olsun rahata erecek.

Akhisar Belediyesi, 2021 yılı için asgari ücreti 3.100 TL yaptı

İnsanların daha mutlu bir hayat geçirmesi için temel ihtiyaçlarını karşılaması gerekir. Bunu da asgari ücreti arttırarak yapmak mümkün oluyor. Belediye Başkanı sosyal medyada yaptığı paylaşımını devamında tüm Türkiye’den de aynı şeyi görmek istediğini söyledi.

Asgari Ücret Ne Kadar?

2020 yılının brüt asgari ücreti 2 bin 943 TL olurken pek çok kesinti ve vergi ödemesinden sonra geriye kalan net asgari ücret miktarı 2 bin 324 TL oluyor. Enflasyonun artması ile birlikte asgari ücret ile çalışan kişiler geçim zorluğu yaşıyor.

Akhisar Belediyesi, 2021 yılı için asgari ücreti 3.100 TL yaptı

Bu sebeple 2021 yılı için gerekli olan asgari ücret miktarı tartışılan konular arasında yer alıyor. Bazı belediyeler kendi asgari ücret miktarını belirledi. Çalışan emekli işçilerin yüzünü güldürmek için asgari ücreti en yüksek seviyede tutmaya çalıştılar. Peki, bu durumu kaç kişi sağlayacak? Bütün belediyeler aynı özeni gösterecek mi bilinmiyor.

İşveren Maliyeti de Belli Oldu!

Asgari ücret ile çalışan kişinin işverene toplam maliyeti belli oldu. 3 bin 458 TL olarak belirlenen işveren maliyeti açıklandı. Hem işverenin hem de asgari ücret ile çalışanın yüzünü güldürecek olan bu durum Akhisar Belediyesini ön plana çıkarmaya başardı.

Sosyal medyadan yapılan paylaşımlar ile belediye tebrik yağmurlarına tutuldu. Asgari ücret ile çalışan emekçi halkı göz ardı etmeyerek 2021 yılında daha iyi bir yıl geçirmeleri için asgari ücret arttıran Akhisar Belediye Başkanı herkes tarafından çok sevilen bir insan haline geldi.