AK Parti kanadı 11 maddeden oluşan bir sosyal medya paketini kanunlaşması adına meclise sunacak. Almanya modelinden esinlenilen bu düzenlemede önemli maddeler bulunuyor.

Uzun süredir sosyal medya da konuşulan ve içeriği merak edinilen sosyal medya hakkında yapılacak düzenleme bu hafta içerisinde meclise sunulacak gibi gözüküyor. İlk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dillendirilen ve sosyal medyanın gündemine bomba gibi düşen bu düzenleme kararının içeriği çok merak ediliyordu. Özellikle vatandaşlar yeni düzenleme ile Netflix, Youtube gibi platformların kapatılmasından endişeleniyorlardı fakat dün AK Parti kanadından gelen bir açıklama ile böyle bir kararın olmadığını anlaşıldı ve bir çok insanın yüreğine su serpildi.

Teklif Cumhurbaşkanı’na Sunuldu

AK Parti grubu, hazırladığı teklifi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Son şekli verilen 11 maddelik ’sosyal medya’ düzenlemesinin meclis tatile girmeden yasalaşması planlanıyor. MHP’ye de gönderilen teklifin, yarın da muhalefet partilerine iletileceği öğrenildi. Bu hafta meclis başkanlığına sunulacak teklif ile yükümlülüğü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcısının internet trafiği bant genişliği önce yüzde 50, daha sonra yüzde 95’e kadar daraltılacak. Sosyal ağ sağlayıcıları, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda olacak. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyenler ile erişim engelleme veya içerik çıkarılması kararlarının uygulanmasına ilişkin rapor bildirimi yükümlülüğünü yerine getirmeyenlere para cezası verilebilecek.

1 Milyon Üzeri Kullanıcıları Olanlar Temsilcilik Açacak

AK Parti grubunun sunduğu 11 maddelik sosyal medya düzenlemesi meclis te oy çokluğu ile kabul edilirse, Türkiye’de kullanıcı sayısı 1 milyonu geçen sosyal medya siteleri Türkiye’de temsilcilik bulundurma zorunda olacaklar. Eğer temsilcilik açmazlarsa hukuki süreç başlatılacak ve ilk önce bant aralıkları yüzde 50 daha sonra ise yüzde 95’e kadar daraltılacak.