AK Parti Genel Başkan Yardımcı Mahir Ünal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları sonrası çok konuşulan “Sosyal Medya” hakkında açıklamalar yaptı Ünal “Twitter, Facebook, lnstagram gibi sosyal ağ sahipleri benim ülkemle bir hukuki ve mali muhataplık oluşturmadığı zaman 55 milyon vatandaşımın hakkını kim koruyacak?” cümlelerini dile getirdi.

Konuk olduğu televizyon kanalında son haftalardaki gündem ile alakalı açıklamalarda bulunun Mahir Ünal Avrupa Birliği yasalarına atıfta bulunarak AB’nin sosyal ağları hizmet sağlayıcısı olarak tanımladığını söyledi. Ünal sözlerine Sosyal ağları bilgi toplumunun hizmet sağlayıcısı olarak tanımladığınız zaman bu hizmet sağlayıcılarını iki şeyden korumanız gerekiyor.” diyerek devam etti.

“  DÖRT Farkındalık” dedi

Korona virüs salgını süresince sosyal ağların yoğun şekilde kullanıldığını ve siyasetin bu dönemde sosyal ağlar üzerinden konuşulup şekillendiğine dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ünal sürece yönelik bir farkındalık çalışması yaptığını dile getirdi bu çalışma ile ilgili “fazda etik farkındalık”, ikinci fazda “dijital farkındalık” ve üçüncü fazda “yerel ve küresel farkındalık”, dördüncü fazda da “bu mecraların yasal bir zemine kavuşturulması” konularını değerlendirdikleri bilgisini verdi.

“Gelin Türkiye Yasalarını Tanıyın”

Bu yasa tasarısı hakkında Ünal, Avrupa’da sosyal medyaların yönetim kurullarının Fransa, Almanya gibi ülkelerin yasalarına tabi olduğunu buralarda temsilcileri olduğuna değinirken Ünal, sosyal ağ sahiplerinin Fransa, Almanya yasalarını tanıdığına değinerek, şu değerlendirmeyi yaptı: “Biz onlara ‘Gelin Türkiye’nin de yasalarını tanıyın ve Türkiye ile de hukuki ve mali bir muhataplık oluşturun’ dediğimizde maalesef bu konuda çekince gösteriyorlar. Bir konuda kurallar koymakla, bir konuda yasaklar getirmek farklı şeylerdir. Trafikte kurallar olmasa biz seyahat etme özgürlüğümüzü kullanamayız. Bu siber ağlarda da kurallar olmadığı zaman biz haklarımızı özgürlüklerimizi nasıl kullanacağız?” açıklamalarında bulundu.