Gezici Araştırma yaptığı anket sonucuna göre AKP’nin yüzde 53’lerde olan “50-64 yaş arası kadın seçmen desteği” yüzde 45.5’e geriledi.

AK Parti 2001 Yılında iktidara gelmesiyle girdiği tüm seçimlerde tek parti olarak çıkıyor, bu zamana kadar süre gelen başarısının sebebi siyaset bilimcilere göre doğru yönettiği söylenen ekonomi politikaları ve AK Parti seçmeninin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a olan bağlılığı. Fakat 90 sonrası dünya ya gelen Z kuşağı olarak adlandıran nesle AK Partinin ulaşamadığı dile getiriliyor, Z kuşağının 2023 de yapılacak Başkanlık seçiminde büyük rol oynayacağı hatta seçimde belirleyici unsur olacağı ön görülüyor.

“AK Partinin kadın tabanı eriyor”

Gezici Araştırma şirketinin “Cinsiyet ve yaş gruplarına göre siyasi tercihler” konusunda yaptığı araştırmadan önemli sonuçlar çıktı. Gezici Araştırma’nın Başkanı Murat Gezici, “AK Parti, kadın seçmenlerini kaybediyor” dedi. AKP’den kopan oyların CHP’ye gittiği ya da kararsız kaldığı dile getirildi. Yapılan araştırmaya göre AKP’nin yüzde 53’lerde olan “50-64 yaş arası kadın seçmen desteği” yüzde 45.5’e gerilediği söylendi.

AK Parti Seçmen Kaybediyor

Gezici Araştırma’nın Başkanı Murat Gezici, “Bu çerçeveden bakılırsa, AK Parti kadın seçmeninin olası bir seçimde oy verme davranışlarının değişeceği tahmin ediliyor. AKP’ye oy veren kadınların yüzde 54’ü hayatından memnun değil. Gençler ise toplumsal barış, kutuplaşmamış Türkiye beklentisi içerisindeler” dedi.

AK Parti Kanadından Açıklama Gelmişti

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş uzun süredir bir çok araştırma şirketinin yaptığı anketlerde Ak Parti’nin oylarının düşmesiyle alakalı geçtiğimiz gün açıklama yapmıştı. Kurtulmuş “Bizde kamuoyunu her zaman takip ediyoruz. AK Parti en yakın siyasi rakibiyle arasında neredeyse iki katı mesafe olacak kadar birinci partidir. Milletin büyük bir desteği söz konusudur. AK Parti’nin oy kaybı söz konusu değildir. Biz kendi dersimize çalışıyoruz. 2021 baharında ya da akışa göre kongremizi yaparız” sözlerini sarfetmişti.