Sıcak bir gelişme yaşandı, uzun zamandır gündem de olan Netflix ile ilgili AK Parti kanadının önemli kurmaylarından Medya Tanıtım Başkanı Syn Mahir Ünal’dan ‘Netflix Türkiye, ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmi düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü.’ açıklaması geldi.

Bir online yayın platformu olan Netflix ülkemize ilk girdiği zamandan itibaren toplum tarafından çok sevildi ve benimsendi. Öyle ki özellikle karantina sürecinde vatandaşlarımızın her kesiminden bu popüler platform hesabı ile ilgili sosyal medya da paylaşımlar yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda Netflix’in Türk bir yapım şirketi ile anlaşarak çekmek istediği dizide bir “Eşcinsel” karakter bulunması sebebi ile RTÜK’ün projeye izin vermediği iddiaları sosyal medya da büyük tepki çekmişti. Daha sonra gene sosyal medya da Netflix’in baskılar sebebi ile Türkiye’den çekileceği iddia edilmişti. Bunun üzerine gözler AK Parti cenahından yapılacak bir açıklamaya çevrildi, nihayet olayı aydınlatacak bir açıklama Mahir Ünal tarafından yapıldı.

Türkiye’den Gitmeyi Neden Düşünsünler?

AK Parti Medya Tanıtım Başkanı Mahir Ünal, sosyal medya hesabından Netflix ile ilgili bir açıklama yaptı. Ünal, açıklamasında “Netflix Türkiye, ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix’in daha derin işbirliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

“Dijital Platforma Karşı Değiliz”

“Netflix yerli bir yapım istedi. O yapımdaki bir karakter çok tepki topladı. RTÜK de bu tepkileri yapımcı şirketle paylaştı. İlgili yapımcı şirket de bu tepkilere hassasiyet gösterdi. Biz bu dijital platforma karşı değiliz ki. Bunu dile getirmek nasıl antidemokratik olarak lanse ediliyor anlayamıyorum. Sadece RTÜK dizi yapımcılarıyla senaryo aşamasında hassasiyetleri ve tepkileri paylaştı. Bu suç mudur?”