Türk-İş yaptığı araştırmalar ve koyduğu kriterler ile yoksulluk ve açıklık sınırını açıkladı. Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 406 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 838 lira 62 kuruş oldu.

Türkiye, kuruluş itibari ile yönünü batıya çevirmiş ve kendi içinde ekonomik dinamikleri işleyen büyük bir ekonomi, maalesef zaman zaman krizler ile karşı karşıya kalsa da uluslararası para fonlarından aldığı borçlar ve çektiği yabancı sermaye ile toparlanmayı her zaman başarmış bir ülke. Avrupa Birliği tam katılım sürecinden bu yana sosyal yardımlar ve refah düzeyini halkın tamamına yaymak için politikalar geliştiren ülkemiz maalesef bunu halen tam anlamıyla başarabilmiş değil. Tam bu batı refahı endeksinde bizim hangi konumda olduğumuzu anlamamıza yardımcı olacak istatistiklerden birisi de Türk-İş’in zaman zaman yayınladığı Yoksulluk ve Açlık sınırı verileri.

4 Kişilik Bir Aile Kaynak Alındı

Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 406 lira 46 kuruş olarak belirlendi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen “yoksulluk sınırı” ise 7 bin 838 lira 62 kuruş oldu. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin, gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1,01 oranında geriledi. Yılın ilk yedi ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 11,27 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 15,96 olarak belirlendi. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12,47 olarak hesaplandı.

Süt, Yoğurt, Peynir Neredeyse Sabit

Araştırmaya göre, süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği saptanmadı. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin bulunduğu grupta, Kurban Bayramı öncesi et ve sakatat (dana yürekteki artış dışında) fiyatı değişmedi. Ağırlıklı olarak kültür balıklarının satışının yapıldığı tezgâhta fiyatlar aynı kaldı. Tavuk fiyatı da değişmedi ama yumurta fiyatı arttı. Kuru fasulye, kırmızı-yeşil mercimek, nohut, barbunya gibi bakliyat ürünlerinden barbunya ve kuru fasulye fiyatında artış belirlendi.