Acil para ihtiyacınız mı var? Bu makaleyi okuyorsanız sizde Acil Para lazım ne yapmalıyım? Diye soranlardansınız demektir. Peki acil para lazım olan konularda neler yapılabilir? Kolay para bulma yöntemleri nelerdir? Bu yazımızda sizlere zor günlerde nasıl para bulunabileceğiyle ilgili her türlü detayı vereceğiz. Tefeci gibi yasadışı yollara asla başvurmamalı, makalemizde yazanları denemelisiniz. Unutmayın bir ihtiyacınızı giderirken, başınıza onlarca problem açabileceğiniz bir konu olan “para” konusunda oldukça dikkatli olmasınız. Peki acil para lazım, nasıl bulacaksınız? İşte tüm detaylar…

Dar Zamanda Nasıl Para Bulunur?

Acil nakit ihtiyaçlarında genellikle ilk gidilen yer bankalar olmaktadır. Fakat kredi sicili kötü olan kişiler bankalardan da ret yanıtı almaktadır. Ya da kredisini ödeyemediği için acil para arayışına giren bireyler bulunmaktadır.

Bankalar günümüzde para satan kurumlardır. Size (örnek) 10 TL verir karşılığında 15 TL alır. Kişiler zor zamanlarda kredi ödeyemediği için git gide borç batağına sürüklenir. Bu borç batağı sonucunda bunalıma giren, kendine zarar veren onlarca kişi bulunmaktadır. Peki dar zamanda nasıl para bulunur? Acil para lazım diyorsanız ne gibi yöntemler deneyerek acil para ihtiyacınızı giderebilirsiniz?

Birçok acil para bulma yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise borç almak olarak öne çıkmaktadır. Senetle altın alabilirsiniz, faturanıza ek cep telefonu alabilirsiniz, eşten dosttan borç alabilirsiniz, herhangi bir ürünü satabilirsiniz ve bunun gibi birçok yöntemi tercih edebilirsiniz. Yazının başında da belirttiğimiz gibi acil para ihtiyaçlarında başvurulan bir diğer yöntem ise tefecilerdir.

Tefeci dediğimiz yasa dışı kişiler, acil ihtiyacınız için size 10.000 TL veriyorsa, 20.000 TL olarak kısa süre içerisinde bunu sizden almak isterler. Genel olarak mafya tiplerden oluşan tefeciler, bu parayı vermediğiniz takdirde yargı yolu yerine kendi yargı yolunu seçer; ailenize, çevrenize veya direkt size zarar verebilirler. Bu sebepten dolayı acil para ihtiyacında aklınıza gelecek son kişiler tefeciler olsun.

En Kolay Para Bulma Yöntemleri

2 Başlık yukarıda belirttiğimiz üzere kredi notu kötü olup bankalara başvuramayan kişiler acil para lazım nasıl bulabilirim? Sorusunu en çok soran grup. Bu grubun yanı sıra birde banka kredisini ödeyemediği için acil para lazım olan kişiler bulunmaktadır. Peki acil para ihtiyaçlarında neler yapılabilir?

Acil para ihtiyaçlarında hemen nakite döndürecek olduğunuz şeyler bulmanız gerekmektedir. Peki bunlar nelerdir? İşte acil para ihtiyaçlarında hızlı bir şekilde nakde döndürebileceğiniz şeyler…

Bahsedeceğimiz şeyler 15 – 20.000 TL gibi yüksek rakamlar için geçerli değildir. Yüksek tutarlardaki parayı ne yazık ki herhangi bir şekilde bu yöntemleri deneyerek elde edemezsiniz. Bu sebepten dolayı bu tutarlarda ihtiyacı bulunan kişiler ihtiyaç durumuna göre derneklere başvurabilir. Özellikle sağlık gibi sorunlarda ilgili dernekler yardımcı olabilirler. Fakat nakit ihtiyacınız 5 – 10.000 TL gibi seviyelerdeyse nakit bulmanız daha kolay olacaktır.

Senetle Eşya Satın Alıp – Satmak

Eğer acil nakit ihtiyacınız varsa EVKUR – YÖN – Hilal gibi birçok senetle eşya satan yere başvuru yapabilirsiniz. Buradan senetle satın alacağınız eşyaları aciliyet durumuna göre ya değerinde ya da daha düşük fiyatlara satabilirsiniz. Eşyaları çok acil ihtiyacınız yoksa asla spotçu adı verilen 2.el malzeme alım – satımı yapan yerlere vermenizi önermiyoruz. Çünkü değerinden oldukça aşağı alacaklardır.

Günümüzde 2.el uygulamaları olan Letgo – Sahibinden – Gittigidiyor gibi platformlar üzerinden çok kısa sürede senetle aldığınız eşyayı satabilirsiniz.

Faturaya Ek Cep Telefonu Alıp – Satmak

Bir diğer acil para lazım nasıl bulabilirim? Sorusunun cevabı ise kolay para bulma yöntemleri arasında yer alan faturaya ek cep telefonu alım satımı yapmaktır. Peki bu işlem nasıl gerçekleştirilir? Herhangi bir cep telefonu operatörüne başvuruda bulunarak (kendi operatörünüz olması süre avantajından dolayı daha faydalı olacaktır) faturaya ek cep telefonu almak istediğinizi söylüyorsunuz. 50 TL’lik fatura bedeline aylık 300 – 350 TL ödemeyle cep telefonu satın alabilirsiniz. Bunu acil satmak istiyorsanız değerinden alt miktara herhangi bir telefoncuya satabilirsiniz. Ya da önceki başlıkla bahsettiğimiz platformlardan satabilirsiniz.

Türk Telekom Faturaya Ek Cep Telefonları : Buraya Tıklayınız

VodafoneFaturaya Ek Cep Telefonları : Buraya Tıklayınız

TurkcellFaturaya Ek Cep Telefonları : Buraya Tıklayınız

Senetle Altın Alıp – Satmak

Kolay para bulma yöntemlerinden 3.sü ise senetle altın alıp satmaktır. Günümüzde pek çok kuyumcu senetle taksitli bir şekilde altın vermektedir. Oldukça güvenli olan bu alışverişte, altını saniyeler içerisinde nakde dönüştürme imkanınız bulunmaktadır.

Kuyumcuların %70’lik bölümü senetle alım satım yapma imkanı vermektedir. Fakat kuyumcuya bu noktada güven vermeniz gerekiyor. O yüzden senetle altın alacaksanız konuşmanız, kıyafetiniz ve tavırlarınız kuyumcuya güven vermelidir. Aksi takdirde altın alamazsınız.

Borç İstemek

Çoğu kişi eşinden, dostundan çalıştığı kurumdan veya herhangi birinden borç istemeye çekinmektedir. Fakat bu ve bunun gibi yönemlere başvurmak yerine ilk olarak çevrenize durumu iletebilirsiniz. “Kimse vermez” gibi bir düşünceye girmek yanlış. Denemek bedava, herhangi bir ücret alınmıyor. O yüzden kesinlikle deneyin.

Özellikle herhangi bir işte çalışıyorsanız patronunuzla direkt olarak görüşüp, durumunuzu anlatıp maaştan kesme karşılığında borç isteyebilirsiniz. Bu durumda eğer patronunuzla aranız iyiyse ve uzun yıllardan beri çalışan güven veren bir çalışansanız patronunuz sizi kırmayacak ve elinden gelen yardımı yapacaktır.

Kredi Kurumlarını Denemek

Bankalar yerine kredi veren kredi kurumlarını deneyebilirsiniz. Bankalara göre faiz oranı yüksek olan bu kurumlar çalışma anlayışı bakımından tefecilere benzeseler de tamamen yasal ve kurumsal çalıştıkları için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Fakat ödemelernizi düzenli yapmadığınız takdirde daha çok borç batağına girebilir ve bu sefer son safhaya gelebilirsiniz. Bu yüzden acil para lazım olduğu durumlarda bu yöntemi son çare olarak tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Eşya Satmak

Evinizde bulunan kullanmadığınız ya da fazlalık olarak düşündüğünüz eşyaları gözden çıkarma vakti gelmiş demektir. Örnek olarak 2 adet televizyonunuz olabilir, 2 bilgisayar olabilir, tablet gibi lüks teknolojik ürünler olabilir. Bu ve bunun gibi tüm eşyaları Letgo, Sahibinden gibi platformlarda kısa sürede nakde dönüştürebilirsiniz. Eğer nakit ihtiyacınız acilse ve ileride durumunuz düzelecekse fazlalık değil, direkt kullandığınız eşyaları da satarak nakit ihtiyacınıza çözüm üretebilirsiniz.

Al – Sat Yapmak

Eğer nakit ihtiyacınız çok acil değilse, al – sat yaparak 1 aylık sürede çok ciddi paralar kazanabilirsiniz. Küçük bir yatırımla girebileceğiniz al sat işini bilgili olduğunuz ve pazarı yaygın olan bir sektörde yapabilirsiniz. Letgo ve sahibinden tarzı uygulamalarda ucuza düşüreceğiniz cep telefonu, bilgisayar gibi ürünleri üzerine kar koyarak tekrardan satışa sunarak maaş alıyor gibi para elde edebilirsiniz.

Esnaf Kredisi Almak

Eğer vergi mükellefiyseniz ve bu durumda çok sıkıştıysanız bağlı bulunduğunuz kooperatife durumu bildirerek esnaf kredisine başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer geçmişiniz iyiyse ve kooperatifle herhangi bir sorun yaşamadıysanız kooperatif size kefil olacaktır. Bu sayede acil nakit ihtiyacınızı oldukça kolay bir şekilde karşılayablirsiniz. Bunun yanı sıra yine satışını yaptığınız ürün veya hizmetlerin fiyatını kar edecek şekilde indirmeniz de satışlarınızın artmasını sağlayabilir.

Acil Para Yardımı Arıyorum

Bir diğer araştırma konusu ise “Acil para yardımı arıyorum” olmaktadır. Peki acil para yardımı arayanlar ne yapmalıdır? Sitemizin “yorum” bölümüne ihtiyaç sebebini – ihtiyaç miktarını – ulaşım için mail adresini / telefon numarasını yazabilir. Bu sayede yardım etmek isteyenler de rahatlıkla görecek ve destek verecektir.

Eğer yorum bölümüne yazmak istemiyorsanız bulunduğunuz şehirdeki derneklere başvurabilirsiniz. Eğer yemek alamayacak kadar kötü durumdaysanız verenel gibi birçok dernek size yardımcı olacaktır.

Borç Para Nereden Bulabilirim?

Borç para nereden bulabilirim? Diyen bireylerin ilk başvuracakları yer bankalardır. Fakat bankalara başvuru yapılamıyorsa bu durumda eş, dost en etkili yöntemdir. Eğer mahallenizde tanıdığınız bir esnaf varsa onunla da görüşebilirsiniz.

Anne, baba, kardeş, dayı, amca, hala, yenge, komşu, bacanak, kuzen her türlü akrabanızdan çekinmeden durumu anlatarak borç para isteyebilirsiniz. Yardım etmez diye asla düşünmeyin. Elbet yardım edecek bir kişi çıkacaktır. Son çare olarak eğer bir yerde çalışıyorsanız patronunuzdan destek isteyebilirsiniz.

Borç Para Veren Hayırseverler

Borç para varan hayırseverler kimlerdir? Borç para veren hayırsever adresleri, Borç para veren hayırsever telefon numaraları gibi birçok arama ve konu bulunmaktadır. Hiçbir hayırsever “ben borç para veriyorum” diyerek İnternet üzerinde yayın yapmamaktadır. Bu sebepten dolayı İnternet üzerinde gördüğünüz bu ve bunun gibi reklamlara itibar etmeyin. Pirinç için giderken evdeki bulgurdan olmayı istemiyorsanız, olabildiğince kaçının.

Banka Kredi Vermiyorsa Bize Gelin

Birçok kredi kuruluşunun slogan olarak belirlediği Baka kredi vermiyorsa bize gelin sloganı oldukça masum gibi görünse de değildir. Eğer kurmsal, BDDK tarafından denetlenen kredi kuruluşuysa kredi almanızda bir sorun yoktur. Fakat merdiven altı diye tabir edilen halk arasında “tefeci” olarak bilinen kişilerden oldukça uzak durun. Bu şekilde reklam veren 10 kuruluştan 8’i tefecidir. Dikkatli Olun. Yine borç yaparken de aylık ödeyemeyeceğiniz taksitler altına imza atmayın. Cezaevine girmeye kadar gidebilir.

Senetle Para

Günümüzde senetle para vermek tefecilerin işidir. Yazının başından beri tefecilerden uzak durulması gerektiğini söylüyoruz. Fakat faiz uygulaması yapmadan hayır için senetle para verenlerde bulunuyor. 2 başlık önce belirttiğimiz üzere yorum bölümüne gerekli bilgileri ayrıntılı ve açıklayıcı şekilde yazarsanız senetle para bulabilirsiniz.

Acil Para Duası

%90’dan fazlası Müslüman olan ülkemizde eğer başınız çok sıkıştıysa en çok araştırılan Acil Para Duası edebilirsiniz. İlahi yönden kendinizi huzurlu hissetmek için bu yöntemi denemelisiniz. İşte acil para duası…