Pentagon, gelişmiş teknolojisi ile radarlara yakalanmayan taarruz uçağı F-35 parçalarının bazılarını Türk-Amerika ortaklığı ile üretiyordu. Parçalarının üretimini 2020’ye kadar Türk şirketlerine yaptıracağını açıkladı.

Türk muhabirlerin sorularını yanıtlayan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcüsü Jessica Maxwell, F-35 hakkında sorulan sorular hakkında Türk şirketlerinin F-35 uçağı için ürettiği 139 parçanın üretiminin 2022 boyunca devam edeceğini açıkladı. Süreç içinde alternatifleri değerlendirmeye devam edileceğini söyleyen Pentagon sözcüsü sözlerine “Sanayi ortaklarımız devam eden kontratlarını icra edecekler. F-35 programı bu noktada, maliyetli, düzen bozucu ve gereksiz sözleşme fesihlerinden kaçınmaya çalıştı.” diye devam ederek kararı tam olarak açıklamış oldu.

S-400 Sonrası Sert Kararlar Alınmıştı

Gelecek tehditlere açık olan hava sahamızı ilk olarak NATO menşei bir hava savunma sistemi olan Patriot ile güvenceye almak istemiştik fakat Amerika tarafından olumlu dönüş olmamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu açığı S-400’ler ile kapatmak istedi ve Rusya ile anlaşıldı yaklaşık 2 milyar dolarlık alışverişin sonrasında ABD savunma bakanlığından Türkiye’ ye sert açıklamalar gelmişti daha sonrasında ise Senatodan geçen karar ile F-35 ortaklığımız askıya alınmıştı. Tüm bunlar sonucunda bugüne geldiğimizde Pentagon’dan çıkan karar ile üretmekte olduğumuz F-35 parçalarını 2020 ye kadar devam edeceğimiz Maxwell tarafından doğrulanmış oldu.