ABD merkezli bir haber gazetesinin yaptığı habere göre ABD’de ilk koronavirüs vakasının 19 Ocak’ta görülmediği bu tarihten tam bir ay önce yayılmaya başladığına ilişkin bulgular olduğu açıklandı. Wall Street Journal isimli uluslararası haber gazetesinde bulunan habere göre ABD hastalık kontrol ve önleme için çalışan araştırmacıların ilginç bir sonuç elde ettiği öğrenildi.

Son dakika: ABD'de korkutan sonuç: Araştırmalar koronavirüsün geçen yıl Aralık'ta yayıldığına işaret ediyor!

Amerikan kızılhaçı tarafından 9 eyalette toplanan 13 Aralık ve 17 Ocak tarihli kan bağışları için yapılan tahlillerde yeni tip koronavirüs için üretilmiş olan antikorlara rastlandı. ABD hastalık kontrol ve önleme Merkezi araştırmacıları bu sonuçları bir dergide yayınlayarak yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun ABD’de 1 ay öncesinde ortaya çıkmış olabileceği açıklamasında bulundu.

Kan Örnekleri İncelendi

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada 13 ve 16 Aralık tarihlerinde ülkenin batısında bulunan Washington, California ve Oregon eyaletlerinde bunun yanı sıra 30 Aralık ve 17 Ocak tarihlerinde de ülkenin doğusunda bulunan Michigan, Lowa, Massachusetts, Wisconsin, Connecticut ve Rhode Island eyaletlerinde toplamda 7389 kan örneği incelemeye alındı.

İncelemeye alınan kan örnekleri ile ilgili ülkenin batısındaki eyaletlerden alınan örneklerden tam 39’unda, ülkenin doğusunda ziyaretlerden alınan örneklerde ise tam 67’sinde yeni tip Corona virüse karşı geliştirilen antikorlara rastlandığı öğrenildi.

Aralık Ayında Başlamış

Bu sonuçlara göre uzmanların yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs salgınının ABD’de geçen yıl Aralık ayında bölgesel olarak yayılmaya başladığını düşündüklerini belirtti.

Kanda görülen antikorların virüsün vücutta var olduğuna bir işaret olduğu sebebiyle antikor testi pozitif çıkan bir kişinin yeni tip koronavirüsü yakalandığı da tam olarak doğrulanmış olmamaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı prosedürler kapsamında yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun teşhisi için alınan ağız ve burun akıntısı örneklerinin tespit edilmesi gerekiyor.

Corona virüsü teşhisinde 3 semptoma dikkat! Corona virüsü belirtileri  nelerdir, nasıl bulaşır, korunma yolları nelerdir? - Güncel Haberler  Milliyet

Ülkede ilk koronavirüs vakası 19 Ocak tarihinde batısında bulunan Basic Down eyaletine bağlı olan snohomish kentinde 35 yaşındaki bir erkek vatandaşta görülmüştü. Vatandaşın 4 gün boyunca ateş öksürük rahatsızlığı yaşadığı bu nedenle sağlık ocağına başvurduğu öğrenildi. Aynı zamanda 35 yaşındaki bu erkek hastanın Çin’in Wuhan kentine akraba ziyareti için gittiği ve 15 Ocak’ta ABD’ye dönüş yaptığı öğrenildi.