Dün Danıştay kararı ile Ayasofya ibadete açılmıştı, ABD’den açıklama gecikmedi. ABD Dışişleri Bakanlığı konu hakkında a “Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi hayal kırıklığı” açıklaması yaptı.

Ayasofya Cami’nin ibadete açılıp açılmaması Türkiye gündeminde yer yer tartışılıyordu. Geçtiğimiz ay konu hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın  görüşlerini dile getirmesiyle bu konu medya da ve sosyal medya da çok tartışıldı. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesi 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile gerçekleştirilmişti. Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği bu kararın bozulması ile ilgili bir dava açmıştı, karar dün Danıştay tarafından bozuldu ve böylece Ayasofya ibadete açılmış oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Tepki Gösterdi

Ayasofya’nın ibadete açılması sadece Türkiye’nin değil dünyanın da gündemine son dakika haberi olarak oturdu. Konu hakkında ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada “Ayasofya’nın statüsünün değiştirilmesi bizi hayal kırıklığına uğrattı.” sözleri dile getirildi. Reuters’ta yer alan habere göre Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, “Türkiye’nin Ayasofya’nın herkesin erişebileceği bir yer olmaya devam etmesini sağlamak için atacağı adımları öğrenmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

Karar Dünya’nın Gündemine Oturdu

Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması sonrası karar dünyanın gündemine oturmuştu öyle ki kararın hemen ardından iki medya devi İngiliz BBC ve Amerika New York Times haber yapmıştı. Komşumuz Yunanistan’da bu konu hakkında en çok konuşan ülkeler arasında oldu. Kendi dillerinde AYASOFYA etiketi Twitter’da dünya gündemine girdi ve karar hakkında iyi ve kötü yüz binlerce twit atıldı.