Türkiye’deki internet altyapısının hangi hızda olduğu zaman zaman tartışma konusu oluyor. Daha 4G her yerde yaygınlaşmamışken ve çoğu kişi internet hızından şikâyet ederken 5G haberleri yayınlanmaya başlamıştı. 5G çoktan altyapı çalışmaları tamamlanan ve kullanılan bir program haline geldi.

Teknoloji devleri 6G için çalışmalara başladı.

Şimdi de 6G’yle ilgili çalışmalar başladı. Ancak 5G Türkiye dahil pek çok ülkede henüz uygulanmaya konmuş değil. Hatta bizim 4G hızımızın her yerde geçerli olup olmadığı da bir tartışma konusu. Bazı bölgeler için 2G’nin ötesinde bir hızdan bile söz edilemiyor. Buna rağmen ilerleme devam ediyor ve büyük teknoloji devleri 6G’yle ilgili çalışmalara dahil olmuş durumda.

İnternet ve Küreselleşme

Bugün dünyamız internet kullanımının yaygınlaşması ile birlikte oldukça hızlanmış durumda. Ülkemiz de bu gelişmelere ayak uydurma konusunda çalışmalarını yoğunlaştıran ülkeler arasında. Ama bize henüz 5G hızında bir internet kullanımı yaygınlaşmadı. İnternet bütün dünyayı sararken küreselleşme denen olgunun da hızlanmasını sağladı.

6G teknolojisi için ön çalışmalar başladı! İşte ilk iddialar -  ShiftDelete.Net

Dünyanın en uzak köşeleri bile artık birbirinden daha hızlı bir şekilde haberdar oluyor. Pandemi de bütün bu gelişmelere tuz biber ekti. Ne yazık ki dünyanın çeşitli yerlerinden aldığımız haberler bugünlerde pek iyi değil.

Henüz korona virüsü kontrol altına alınabilmiş ve aşı kullanımı yaygınlaşmış değil. Ama bu durum teknolojideki gelişmelerin yaygınlaşmasının önüne geçmiyor. Bugün dünyanın teknoloji devleri 6G üzerine çalışmaya çoktan başlamış durumda.

Google, Apple ve LG Çalışmalara Katılıyor

6G hızındaki internet altyapısı için çalışmalara internetin ve mobil cihaz dünyasının devleri de katılmış durumda. Google, Apple ve LG çoktan çalışmalara dahil olmuş durumda. Teknolojideki gelişmeler bütün ülkeleri yakından ilgilendiriyor.

Yakın bir zamanda bu alandaki çalışmaların her ülkede yaygınlaşacağı herkesin tahmin edebileceği bir durum. Daha hızlı bir altyapıya uygun hale getirilerek geliştirilen yeni mobil cihaz modellerinin haberlerinin gelmesi de yakındır.

Türkiye, 6G Çalışmalarına Başladı - CHIP Online

Dünya hızlanmaya devam ederken pandemi de hız kesmiyor. Ancak ne hastalık ne de başka türlü sorunlar teknolojinin ilerlemesinin de önüne geçemiyor. Daha hızlı ve daha gelişkin mobil cihaz ve bilgisayarlar konusundaki çalışmalar da hem teknoloji dünyasının hem de teknoloji meraklılarının radarında.