Koronavirüs sürecinde en yükse risk grubunda bulunan 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için yeni bir genelge yayınlandı.

Seyahat izni hakkında kararlar içeren genelge İçişleri Bakanlığınca 81 il valiliğine gönderildi, 65 yaş ve üzeri vatandaşların seyahatine vaka artış hızının düşmesi ve turizm sezonun açılması gerekçesiyle Bakanlık tarafından izin çıktı. Genelgeye göre yaz ayını tatille değerlendirmek isteyen 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ilgili kurumlardan seyahat izni alabilecekler.

Genelge beraberinde izinler için toplum ve birey sağlını koruyan kısıtlamalar da getirdi buna göre 65 yaş ve üzeri vatandaşlar (son üç yıl içinde organ ve kemik iliği nakli olanlar, immün yetmezliği olanlar ile böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren hastalar hariç) turizm amacıyla yapacakları yolculuklarda “Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi” almak şartıyla istedikleri yerleşim yerine gidebilecek.

Ayrıca Seyahat İzin Belgesine başvuran vatandaşlar ailesinden 6 kişi içinde bu belgeye başvurabilecekler bu sayede hizmet daha hızlı işleyecek. Başvurular telefon ve internet üzerinden gerçekleştirilebilecek. Telefon üzerinden Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi almak isteyen vatandaşlar Alo 199 Vefa Sosyal Destek Hattı üzerinden kolayca işlemlerini gerçekleştirebilecek, internet aracılığı ile başvuru yapmak isteyenler ise e-Devlet kapısından İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine girerek seyahat izin işlemleri başlığının altında yer alacak Turizm Amaçlı Seyahat İzin Belgesi verilmesi alt başlığını seçerek başvurularını gerçekleştirebilecek. Başvuru formunda da gerekli bilgi alınıp doğru bir karar alınması için vatandaşların yazlık, kiralık ev yada villa yahut karavan tatili mi yapacakları ile ilgili bilgileri doldurması eğer otel ise rezervasyon belgelerinin kaydedilmesi istenecek. İzin belgesi hakkında sonuç vatandaşlara sms yoluyla bildirilecek belgenin çıktısı da e-devlet üzerinden yazdırılabilecek ve görevlilerce kabul edilecek.