$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

  • 07.02.2019
60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

BDDK tarafından yayınlanan taslakla birlikte artık ödenmekte zorluk çekilen ihtiyaç kredileri 60 ay yani 5 yıla kadar vadelendirilebilecek. Peki bu uygulama ne zaman başlıyor? Hangi bankalardan alınan ihtiyaç kredilerini kapsıyor? İşte 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırma ile ilgili tüm detaylar…

BDDK Taslak Yayınladı!

Banka Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) 7 Şubat 2019 tarihinde sabah saatlerinde yayınladığı taslakla birlikte artık ihtiyaç kredilerinde yapılandırma yapılabileceğini belirtti.

BDDK’nın resmi İnternet sitesi üzerinden de yayınlanmış olan söz konusu taslakla birlikte 60 aya kadar ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemi yapılabilecek. Peki bu taslakta ne yazıyor?

1/11/2016 tarihli ve 26333 sayılı Resmi Gazete’de yer alan “Bankaların Kredi İşlemlerini İçeren Yönetmeliğe” yeni geçici madde eklendi. Bu madde ise geçici madde tarihinden yani 7 Şubat 2019 tarihinden önce var olan ihtiyaç kredisi borçlarını kapsamaktadır. Bu tarihten önce kullanılan her türlü kredinin anapara ve faiz ödemelerini aksatan veya yapamayanlar için talep edilmesi durumunda 60 aya kadar tekrar yapılandırma yapılacağı belirtiliyor.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Başvurusu

60 Ay Vadeli ihtiyaç kredisi yapılandırması için başvuruların ne zaman yapılacağıyla ilgili olarak resmi bir açıklama bulunmuyor. Konuyla ilgili tek belirtilen şey, böyle bir maddenin yönetmeliğe kelendi. İlerleyen süreç içerisinde bankalar bununla ilgili kesinlikle bir duyuru yayınlayacaktır. İhtiyaç kredisi yapılandırma konusunda her bankanın destek verip vermeyeceği ise merak konusu olmuş durumda. İlerleyen sürelerde konu daha da netlik kazanacak ve gerekli detaylar oluşturacaktır. Her gün yazımızı güncelleyerek yeni detay eklenip eklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Ne Zaman Başlıyor?

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırması yönetmeliğe eklendi fakat ne zaman başlayacağı bildirilmedi. Normal şartlar altında yönetmeliğe eklenen herhangi bir madde eklendiği andna itibaren yürürlük kapsamına alınır. Bunun da yürürlüğe alınmasının 1 hafta ila 1 ay arasında olacağını söyleyebiliriz. Bu durumda ihtiyaç kredisi borçlarını ödemekte zorluk yaşayan veya hiç ödeyemeyen bireyler yapılandırma yoluna giderek yasal süreçleri geride bırakacak ve düşük ödemeli taksitlerle birlikte rahat nefes alacaktır.

60 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Yapılandırması Yapan Bankalar

Şuan resmi olarak hangi bankalar tarafından ihtiyaç kredisi yapılandırması yapılacağı belirtilmiş durumda değil. Konuyla ilgili güncellemeler yapılacak ve detaylar geldikçe yayınlanmaya devam edecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. ümit dedi ki:

    şimdi benim 57bin borcum var buna ne kadar faizle yapılandırma yapılırki 60 ayda

  2. Cemil dedi ki:

    Benim 18 bin lira borcum var ve icralık oldum buna yapılandırma olurmu

  3. adem koçkaya dedi ki:

    aktuf bank NEZAMAN YAPILADIRACAK 60 AY

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.