Devlet tarafından her yıl hazineden bir miktar para sosyal yardımlar için ayrılıyor ve ekonomik zorluk çeken vatandaşlara gerekli şartların sağlanması halinde yardım olarak nakit ya da erzak şeklinde ödeniyor.


 

Her yıl, milyonlarca vatandaşa devlet tarafından nakdi ve maddi destekler yapılıyor. Devletin yaptığı tüm yardımlar kapsamında vatandaşlar, ekonomik ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebiliyor. Kira yardımından gıda yardımına, elektrik yardımından su yardımına kadar onlarca yardım, milyonlarca devlet desteği bulunuyor. Peki, devletin verdiği yardımlar neler, başvuru şartları ne?

Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı; vatandaşlar adına verilen yardımları açıkladı. Engelli aylığından dul ve yetim aylığına varana kadar maddi ve fiili olarak yardımları sunuyor. İşte bu yardımlar.

Gıda Yardımı

Gerekli şartları sağlayan kişilere, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gıda yardımı yapılmaktadır. Destekten yararlanmak isteyen kişilerde aranan en önemli şart, 701 TL’den daha az gelirinin olması. Ramazan ayı ve kurban ayları içerisinde gerçekleştirilir. Yapılan yardımda verilen bu destek, gıda yardımına ek olarak temel ihtiyaçları gidermek için de yapılmaktadır. Destekten yararlanmak isteyen kişilerin, resmi olarak bağlı oldukları il – ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Şartlar;

 • Başvuran kişinin on sekiz yaş ve üzerinde olması gerekir.
 • Herhangi bir SGK güvencelerinin yer almaması gerekir.
 • Hane içerisine giren gelirin kişi başına düşen miktar asgari ücretin üçte birinden daha az olmalı

Barınma Yardımı

Çalışma Bakanlığı tarafından verilen yardım, maksimum 25 bin TL tutarındadır. Ödemeler doğrudan bakanlık tarafından verilir. Oturulamayacak derecede eski evleri olan bakımsız ve sağlık açısından sorun olan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilir. Evlerin bakım ve onarım durumlarını yaptırmak  – prefabrik ev yapımı ve afet sorunlarında ev eşyası alımı gibi yardımlardır.

 • 18 yaş üstünde olan aile bireyleri başvuru yapabilir.
 • Hane içine giren gelir miktarının kişi  başına düşenin asgari ücretin üçte biri olması gerekir.
 • Yaşlılık – engellilik – tek ebeveyn – dul – gibi şartların yer alması / Ev ya da arsanın tam hisseli bir şekilde tapuya sahip olması
 • Resmi olarak muhtaç durumda olan

  Yakacak Yardımı

Yakacak yardımları, kömür desteği olarak da bilinmektedir. 2003 yılından beri aktif olarak devam eden bu yardım, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye Kömür işletmelerinden alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Kömürler, asgari olarak 500 Kilogram ve üzeri olarak dağıtılmaktadır. İhtiyaç sahibi olan kişilere verilen kömür yardımıdır.

 • 18 yaş ve üzeri kişiler
 • Herhangi SGK kurumlarından birinde güvenceleri olmaması
 • Kişilerin üzerine kayıtlı gayrimenkul, taşınamaz belgeli mal varlığının olmaması.
 • Hane içindeki gelir miktarının 701 TL’den daha az olması