Döviz fiyatlarıyla birlikte altın fiyatları sürekli olarak düşüş – yükseliş eğilimine giriyor. Son günlerde bir miktar düşen ve geçen hafta da rekor seviyeye ulaşan gram altın bugün 281 TL civarında seyrediyor. Çeyrek altın ise 450 TL’den direkt olarak işlem görüyor. 5 Eylül Altın Fiyatları şu şekilde:

5 Eylül 2019 Güncel Altın Fiyatları

Gram Altın: 281,77 TL’den alınıyor, 281.82 TL’den satılıyor.

Çeyrek Altın: 450,32 TL’den alınıyor, 461,03 TL’den satılıyor.

Yarım Altın: 898,98 TL’den alınıyor, 922,22 TL’den satılıyor.

Cumhuriyet Altını: 1.856 TL’den alınıyor, 1.884 TL’den satılıyor.

Çeyrek Altının Ağırlığı Ne Kadar?

Adının çeyrek olması sebebiyle direkt olarak tam ağırlığın 4’e bölünerek bulunduğu sanılan çeyrek altın ne yazık ki öyle bulunmamaktadır. Türkiye’de “çeyrek altın” ismiyle bilinen altın cinsinin ağırlığı 1.75 gramdır. 22 ayardır.

Cumhuriyet Altınının 1/4’i olarak kendini gösteren çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunuyor ve hesaplama bunun üzerinden yapılıyor. Üzerine de kar payı ve işçilik eklenerek müşteriye ulaştırılıyor.

Altının Değerli Olma Sebebi Ne?

Altın uzun yıllardan beri en değerli madenler arasında yer alıyor. Peki altını bu denli değerli yapan ne? Doğada oldukça az bulunan veya zor elde edilen altın sadece bu sebepten değil; bunun yanı sıra paslanma, solma, yıpranma gibi hiçbir durumla karşılaşmıyor. Hiçbir doğa olayı (yağmur, güneş v.s.) altın üzerinde herhangi bir etki yaratmıyor. Bu sebepten dolayı binlerce yıl önce gömülen altınlar şuanda sapasağlam gün yüüzne çıkarılıyor.

Altın hiçbir asitten etkilenmez ve asitle eritmek mümkün değildir. Altın yalnızca halk arasında altın suyu olarak bilinen klorik ve nitrik asit karışımı sonucunda ortaya çıkan asitle erimektedir.