Gerekli başvuru şartlarını taşıyanlara Türkiye İş Kurumu tarafından 10 ay boyunca en az 11 bin TL fazla ödeme yapılacak. Ödemeyi almak için kişilerin belirli kriter ve şartları taşıyor olması gerekiyor.


İŞKUR, başvuru şartlarını taşıyan herkese, aylık olarak ödeme yapıyor. 10 ay boyunca devam eden ödeme, halk arasında işsizlik maaşı olarak biliyor. Başvuruda bulunmak isteyenlerin, işten çıkışı olduktan sonra en geç 30 gün içerisinde İŞKUR üzerinden başvuruda bulunmak gerekiyor. 10 ay boyunca gerekli şartları taşıyan herkese verilen işsizlik maaşı hakkında merak edilen detaylar şu şekilde

Kesintisiz Ödeme

Başvuru şartlarını taşıyan herkese, gerekli şartları taşıdığı belirlendikten sonra bir sonraki ay içerisinde maaşı bağlanmaktadır. İşten çıkan vatandaşların bu sbeple en geç 30 gün içerisinde başvuruda bulunması gerekiyor. Gerekli şartları taşıyan herkese verilen bu 10 aylık maaşta başvuru şartları aşağıda ifade edilmiştir.

Sigorta Gününe Göre Ödeme

  • 600 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışan vatandaşlara toplam da: 180 gün
  • 900 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışan vatandaşlara toplam da: 240 gün
  • 1080 gün boyunca kesintisiz bir şekilde sigortalı olarak çalışan vatandaşlara toplam da: 300 gün

10 Ay Boyunca Ödeme Ne Kadar?

İŞKUR’un 10 ay boyunca vermiş olduğu maaş ödemesinde vatandaşlar, aylık ne kadar ödeme yapıldığını merak ediyor. Gerekli şartları taşıyan herkes, prim günlerine göre ödeme almaktadır. İşte 4 ay boyunca alınan maaşlara göre verilen işsizlik maaşı ödemesi:

  • 4 ay boyunca asgari ücretle çalışanlara verilen ödeme: 1.168,27 TL
  • 4 ay boyunca 3.500 TL ücretle çalışanlara verilen ödeme: 1.389,37 TL
  • 4 ay boyunca 6.000 TL ücretle çalışanlara verilen ödeme: 2.336,53 TL

İşsizlik Maaşı Alma Şartları


 

Başvuruda bulunmak isteyenler için başvuru şartları şu şekilde ifade edildi:

  • Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak, Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak

Nasıl Başvurabilirim

Başvuru için gerekli şartları taşıyan adaylar, iş akdinin feshinden sonra en geç 30 gün içerisinde İŞKUR’un resmi web sayfası üzerinden başvuruda bulunmak gerekiyor. Başvurular olumlu olduğu durumda, bir sonraki aç içerisinde ödemeler PTT üzerinden yatırılmaya başlanır.