ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşında gerilim oldukça yüksek safhalara çıktı. Spot piyasada son 11 yıl içerisinde, tarihi dip seviyesi test edildi. Bu riskten kaçış ise illikit piyasada Dolar / TL kurunun 6.47 seviyelerine kadar çıkmasına sebebiyet verdi.

09:35 Güncel Dolar Kuru – 5.81 TL

26.08.2019 Altın Fiyatları İçin Tıklayınız >> 

Dolar / TL Cuma günü ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamayla birlikte 5.75 seviyesinde kapanış göstermişti. Günün ilk saatlerinde ise, 30 dakikadan kısa bir süre içerisinde bu seviyelerinden 6.47 seviyelerine kadar tırmanış gösterdi.

İllikit piyasada 6 seviyesinin üzerine fırlayarak bir anlık şok yaratan Dolar / TL kuru ardından hızlı bir şekilde düşüş göstererek 5.80’li seviyelerle günü açtı.

Saat 09:35 itibarıyla 5.81 TL olan Dolar Kurunun inişli çıkışlı seyri hala devam ediyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada küresel piyasalarda satış baskısının geçmiş dönemlere kıyasla oldukça yüksek olduğu, TL’de likiditenin meydana gelmediği gece saatlerinde ise “stop loss” işlem emirlerinin çalışmaya başlamasıyla birlikte TL’de ani bir hareketlenme yaşandığının altını çizdiler.

01:28’de Dolar

Çin’den Hamle Geldi

Çin Yuan’ı, Dolar karşısında 7.1850’ye kadar tırmandı. Çin Merkez Bankası’nın yuan işlem bandının ise orta noktasını oldukça düşük ve daha önceki oturumla neredeyse paralel bir şekilde ilerleyen 7.0570 seviyesinde belirlemesi piyasalar üzerinde derin bir nefes aldırdı.

Yatırımcılar, ABD’nin Çin’den ithalat sağladığı ürünlerden almış olduğu gümrük vergilerinde artış meydana getirilmesiyle ilgili yaptığı açıklama sonrasında, Çin’in ihracatçı şirketleri desteklemek adına yuanın değer kaybına göz yumabileceğini, bunu pek önemseyeceklerini düşünüyorlardı.

Vergi Kılıcı Çekildi

Çin tarafının Cuma günü ABD’den ithal olarak aldığı 75 Milyar Dolar tutarındaki ürüne ek olarak gümrük vergisi alacağıyla ilgili açıklama yapmasının sonrasında ise Trump’ın Çin’den ithal edilen 550 Milyar $’lık ürüne yönelik %5 oranında ek gümrük vergisi alacağı da açıklandı.

Bankacılar, küresel piyasada meydana gelen bu ve bunun gibi durumların güvenli liman talebini oldukça tetiklediğini belirttiler.