Altın fiyatları ne durumda? 26 Ağustos güncel altın fiyatları oldukça merak ediliyor. Hem yatırımcıların, hem de hediyeleşme amacıyla altın alıp / verecek kişilerin merak ettiği altın fiyatları birkaç gündür sakinliğini koruyarak dengeli bir şekilde ilerliyor.

Özellikle Türk geleneklerinde oldukça büyük yere sahip olan altın daha öncelerde hediyeleşme amacıyla “çeyrek” olarak takılırdı. Şuan hediyeleşme amacıyla gram altın tercih ediliyor. Meydana gelen yeni gelişmelerle birlikte altın fiyatları da dalgalı bir şekilde ilerliyordu. Fakat birkaç gündür sakinleşti.

26 Ağustos Güncel Altın Fiyatları

Gram Altın Fiyatı: 287,44 TL’den alınan gram altın, 287,50 TL’den satılıyor.

Çeyrek Altın Fiyatı: 446,20 TL’den alınan çeyrek altın, 456,31 TL’den satılıyor.

Yarım Altın Fiyatı: 889,62 TL’den alınan yarım altın, 912,62 TL’den satılıyor.

Cumhuriyet Altını: 1.843,00 TL’den alınan Cumhuriyet altını ise 1.871,00 TL’den satılıyor.

26 Ağustos Dolar Fiyatları İçin Tıklayınız >>

Altının Değeri Nasıl Artıp Azalır?

Altın fiyatları hemen hemen her gün düşüyor veya yükseliyor. Peki altının değeri nasıl artıp azalıyor? Altın fiyatları talebin azalması ya da fazlalaşmasıyla birlikte satın alma konusunda yükseliş gösterirken, tam tersi durumda ise düşüş gösterir. Yani tamamen talebe bağlı olarak ilerler. Bu altın fiyatlarını etkilemekte olan en basit sebep olarak bilinir. Ana fiyatlarının yükselmesindeki ana sebepler ise şu şekilde sıralanabilir:

Küresel / Yerel Enflasyon

Enflasyon, fiyat genel seviyesinde meydana gelen artışın ölçütüdür. Yani daha önceleri 100 TL’lik bir fiyat genel seviyesi 125 TL’ye çıkmışsa arada 25 TL enflasyon oluşmuş demektir. Eğer enflasyon yüksekse bu kez paranın alım gücü düşecektir. Küresel enflasyon da da aynı şekilde alım gücü düşecektir.

Bu sebepten dolayı altın fiyatları otomatik olarak yükselecektir. Para biriminin alım değerinin düşmesiyle birlikte altın fiyatlarında artış meydana gelir ve siz 1 gün önce verdiğiniz parayla alacağınız altından daha düşük seviyede altın alırsınız. Bu sebepten dolayı hem küresel hem de yerel enflasyon altın fiyatlarında en etkin role sahiptir.

Bunun yanı sıra birkaç ana sebep daha bulunmaktadır. O sebepler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Küresel likitide
  • Altın stok durumu
  • Küresel riskler
  • Reel faiz oranları