Milyonların merakla beklediği asgari ücretin ne olacağı ile ilgili toplantılar başlamak üzere. Her sene yeni yıla girmeden önce belirlenen asgari ücret miktarı bu sene henüz belirlenmiş değil. Asgari ücret tespit komisyonu her sene toplanarak tarafların bir araya gelmesi ile asgari ücreti tespit ediyor. Sendika temsilcilerinin yanı sıra hükümeti temsilen görevlilerin de katıldığı toplantılarda asgari ücret tespit edilmeye çalışılıyor.

Bu senede Aralık ayının ilk haftasında asgari ücretin tespiti için çalışmaların gerçekleştirilmesi bekleniyor. Kesin bir tarih olmamakla birlikte 4 Aralık gibi çalışmaların başlayacağı ifade ediliyor. Çeşitli kesimlerin bir araya gelerek oluşturacağı komisyondan müjdeli haberlerin gelmesi bekleniyor.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak

Henüz asgari ücret konusunda belirlenmiş bir fiyat bulunmuyor. Fakat farklı kesimlerden gelen haberler asgari ücret konusunda müjdeli bir haberin geleceği şeklinde. Malum olduğu üzere pandemi süreci birçok kesimin ekonomik olarak zor durumda olmasına neden oldu. Hükümetin bu nedenle asgari ücret konusunda elini açması beklentiler arasında yer alıyor.

Asgari ücrette ilk rakamlar açıklandı! 2021 asgari ücret ne zaman belli  olur? - GÜNCEL Haberleri, Haber7

Asgari ücretin en az yüzde 10 seviyesinde olacağı söyleniyor. Eğer söylentiler doğru ise yüzde 12,5 civarında bir zammın asgari ücretliler için uygulanacağı söyleniyor. 2021 yılı için uygulanacak yeni asgari ücret tutarlarının geçen seneden en az yüzde 12,5 fazla olması pandemiden etkilenen farklı kesimlerin de nefes alması açısından kurtarıcı olacak gibi görünüyor.

Enflasyon ve Asgari Ücret

Asgari ücreti etkileyen unsurların başında gelen enflasyon uzun bir süredir yüksek seyrediyor. Bu nedenle de asgari ücretin altında bir zam asgari ücretlileri memnun etmeyecek gibi görünüyor. Bu nedenle de hükümetin bu yönde bir adım atması önemli görülüyor.

2021'de asgari ücret ne kadar olacak? İşte olası yeni maaşlar

Asgari ücret esasında birçok farklı kesimi doğrudan etkiliyor. Bu nedenle de enflasyona ezdirmeden asgari ücretin belirlenmesi oldukça önemli. Esnafın da nefes alması farklı kesimlerin alım gücünün arttırılması ile mümkün olabiliyor. Bu tür nedenlerden dolayı açıklanacak yüksek bir asgari ücret birçok kesimin maddi olarak daha iyi şartlara kavuşmasına imkan tanıyor. Hükümetin ve sendika temsilcilerinin oluşturacağı asgari ücret tespit komisyonu bu açıdan belirleyici bir yol haritası çizecek