7 milyona yakın asgari ücretliyi yakından ilgilendiren, tüm Türkiye’yi ise dolaylı yoldan etkileyen asgari ücret görüşmelerinde sona gelindi. 2020 Asgari ücreti belli oldu.

2020 Yılı Asgari Ücreti Ne Kadar – Tıkla Öğren!


 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 Ocak 2020 tarihi itibarıyla asgari ücretin brüt tutarının 2.943 TL, net tutarının ise 2.324 TL olarak belirlendiğini açıkladı. Bu yıl da asgari ücretin Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından oy çokluğuyla belirlendiğini ekledi.

Kriz Çıktı

Türk – İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, bir açıklama altına imza atarak, kendilerinin işçilerin temsilcisi Türk – İş olarak, açlık, yoksulluk ve bir kişinin yaşama maliyetini daha önce açıkladıklarını, bu rakamın uzun süre yapılan ve oldukça ciddi araştırmaların sonucunda ortaya çıktığını; 2.578 TL rakamını açıkladıklarını, en az böyle bir ücret verilmesi gerektiğini, daha azının yaşam maliyetlerini karşılamadığını belirttiklerini; açıklanan rakamı işçi kesmi olarak kesinlikle kabul etmediklerini, 2008 yılında başlayan ve bugüne kadar hala devam etmekte olan bir krizden dolayı alım gücünün en büyük düşüş gösterdiği bir dönemde yaşadıklarını;

Verilen asgari ücretin bir işçiye 10 gün yeteceğini açıklayan Nazmi Irgat, alınan karara katılmadıklarını; muhalefet ettiklerini ve bu vesileyle toplantıyı terk ettiklerini belirtti.