2.250.000.000 TL’ye yakın KOSGEB bütçesi Meclis tarafından onay almış durumda. Bu kapsamda 2019 yılı içerisinde KOSGEB bütçesi %19 oranında yükseltilmiş oldu. Artık vatandaşlar çok daha fazla destek alabilecekler. KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt, 2019 yılı içerisinde bu söz konusu bütçenin tamamını girişimci ve KOBİ’ler için kullandıracak olduklarının altını çizdi. AA mikrofonlarına konuşan Uzkurt, destek bekleyenleri umutlandırdı.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahit Uzkurt bir takım açıklamalar altına imza attı. 2 Milyar 250 Milyon TL’ye yakın miktarda bir bütçe aldıklarını ve gelecek yıl içerisinde bu söz konusu bütçeyle birlikte doğru adreslere doğru harcamalarla ulaştırma yapacaklarını ülke ekonomisine çok daha fazla geri dönüşünü sağlayacak olduklarını aktardı.

Yerli Üretim KOBİ’leri Öncelikli Olacak

Uzkurt, KOSGEB tarafından 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliği, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank’ın yönlendirmesi ve yine sunmuş olduğu tüm desteklerle birlikte hem destek verecek olan anlar hem de yüklendiği misyonla birlikte çok farklı bir anlayışla destek verileceğinin altını çizdi.

Özellikle yerlileştirme ve millileştirme adımlarının atılacağının sinyalini veren Uzkurt, KOSGEB’in odaklanacağı bu konunun en önemlilerden biri olduğunu, yerli üretim KOBİ’lerine destek hususunda diğerlerinden daha kapsamlı destek verileceğini iletti. İhracat ve katma değeri yüksek olan ürünlerin üretimini gerçekleştireceğim diyen her KOBİ’yi desteklerinden yararlanmaya davet eden Uzkurt, gelecek yıl destek programlarıyla harika bir döneme giriş yapacaklarını belirtti.

%19 Oranında Artış

Uzkurt, KOSGEB tarafından sunulan söz konusu bütçenin Türkiye Büyük Millet Meclisinde kabul görmesi sebebiyle hükümete ve milletvekillerine teşekkürlerini belirtti. KOSGEB tarafından sunulan destek bütçesinin %19 oranında artırıldığı noktasında açıklamalarına devam eden Uzkurt, 2.250.000.000 TL’ye yakın bir bütçe verildiğini, 2019 yılında bu bütçeyi en verimli şekilde kullanacak olduklarını, daha önce ihracata dönük üretim gerçekleştirmekte olan ya da bunun hazırlığını oluşturan KOBİ’lere de verdikleri destekleri artıracaklarını anlattı.

Yakın zamanda kendileri tarafından düzenlenecek olan lansmanla birlikte yeni KOSGEB destek programının içeriğine dair her şeyin açıklamasını yapacak olduklarının altını çizen Uzkurt, yakın zamanda ilk çağrının sonuçlarını açıkladıklarını, 2019 yılında ise ikinci çağrı için kolları sıvayacaklarını vurguladı.