Yaz aylarının gelmesi ile birlikte pek çok kişi de genel olarak ev bakmaya başladı. Yaz aylarında büyük oranda hareketlenen emlak piyasası, her geçen gün artış göstermeye devam ediyor. Bu süreç içerisinde ise pek çok kişi için konut kredileri önem taşıyor. Türkiye’de her geçen yıl bir çok kişi konut kredisi sayesinde ev sahibi olabiliyor. Konut kredileri sayesinde pek çok kişi ev sahibi olurken, kira öder gibi rahat bir şekilde ödemelerini de gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

Bu yılın en dikkat çeken konut kredilerini veren bankalar, genel olarak bu yıl içerisinde konut kredilerinin de düşmesini bekliyordu. Suriye’de yaşanan gerilimin her geçen dakika artması ve ülke olarak Türkiye’nin bu gerilime en yakın nokta olması, olası bir savaşın çıkacağı durumunu da gözler önüne seriyordu. Bu durumdan dolayı da genel olarak herkes, konut kredilerinde de düşüşün yaşanacağını düşünüyordu. Fakat beklentiler tam tersine döndü.

 

KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM NE?

 

Konut kredisi çekerek kendisine yeni bir ev almak isteyenlerin en çok tercih ettiği bankalar, bu yıl konut kredilerinde artışa gitti. Faiz oranları her geçen gün artış gösteren konut kredileri bu yüzden pek çok kişiye de büyük sorunlar yaratmaya devam ediyor. Bu durumdan dolayı da konut kredisi çekemeyen pek çok kişi kiracılığa da mahkum olmaya devam ediyor.

 

Bu yıl içerisinde artış gösteren faizler nedeniyle konut kredilerinde de artış yaşanıyor. Yani konut kredisi çekerek ev almak isteyenlerin bu durumu da göz önünde bulundurmaları gerekiyor.