$ DOLAR → Alış: 7,80 / Satış: 7,83
€ EURO → Alış: 9,12 / Satış: 9,16

100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor

Türkiye’de hemen her çalışanın hayali emekli olmaktır ve bu konuda atılan adımlar sayesinde 100 bin kişiye emeklilik yolu açılacak. Peki sistem nasıl işleyecek? İşte detaylar.

  • 23.04.2019
100 bin kişiye emekli olmanın yolu açılıyor

Yaş şartının uygun olması durumunda primi eksik olan ve hiçbir yerde çalışamayan 100 bin kişiye güzel haber geldi.

Yapılandırma kanunuyla beraber geçmişe dönük olarak borçlanma yapan Bağ- Kur’lu vatandaşlara yaş, yıl ve prim şartlarını yerine getirmeleri kapsamında emekli olmalarına imkan sağlanmıştır.

Bu kapsamda SGK’lı vatandaşlar içinde aynı imkanların sağlanması bekleniyor elbette daha önceden bu konuyla alakalı olarak müjdeler gelmişti.

100 BİN KİŞİYE EMEKLİLİK

Söz konusu düzenleme çıkması durumunda ise emeklilik yaşını doldurmaları durumunda ise farklı sebeplerle işsiz kalan ve prim miktarlarını sağlayamayanlar iş bulup çalışamayanlar yaşı ilerlediğinden dolayı hiçbir yerde işe alınmayanlara emeklilik yolu açılacak.

Çalışmayla öncelikli eksik primi olanlara borçlanma imkanlarının getirilmesi öngörülmekte ve bu durumda belirli sürelerde hizmet şartı aranabileceği ifade edildi.

Bu konuda örnek verilecek olursa en az 1800 gün prim talep edilecek ve bu formülle beraber yıl ve yaş şartını tamamlayarak 1800 ve üzeri prim olanlar eksik süreyi borçlanma yollarıyla ödeyerek emekli olabilecekler.

Ancak bu yasanın çıkması şart.

Kamu Personeli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.